30-rokov-spoluprace-slovenska-a-rakuska

30 rokov spolupráce Slovenska a Rakúska

Pred tridsiatimi rokmi by málokto povedal, že bilaterálne vzťahy s Rakúskom dosiahnu takú kvalitu a intenzitu, ako ich máme v súčasnosti. Pre Slovensko, ale aj pre Bratislavský kraj je to veľmi dôležitý partner.

V utorok 13. 6. 2023 sme si vo Viedni pripomenuli 30. výročie nadviazania bilaterálnych vzťahov medzi obomi krajinami. V centre Viedne, na Karlsplatz, sme prezentovali nielen kvalitné vína z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti, či bratislavské rožky, ale tiež spoločné projekty a plány.

„Spolupráca s Rakúskom je veľmi konkrétna a rôznorodá. Pomáhame si v oblasti kultúry a cestovného ruchu, dopravnej infraštruktúry, životného prostredia, udržateľnej mobility či zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Nezabúdame ani na špecifické oblasti, ktoré charakterizujú obe krajiny: vinohradníctvo a vinárstvo, ovocinárstvo, poľnohospodárstvo a automobilové inžinierstvo. Medzi príklady úspešných projektov spolupráce medzi Bratislavským krajom a susednými rakúskymi regiónmi jednoznačne patrí výstavba dvoch cyklomostov cez rieku Morava – Cyklomost Slobody aj Vysomarch. V rámci spolupráce s Rakúskom realizujeme aj ďalší, nemenej zaujímavý projekt – ekocentrum v Čunove. Pripravujeme aj revitalizáciu parkov v Stupave a Malinove. V pláne máme aj tretí cyklomost, v Gajaroch,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Ako podčiarkol župan, vzťahy s Rakúskom, aj so spolkovými krajinami Dolné Rakúsko a Burgendland nie sú žiadna formalita. „Práve naopak, spolupráca je vzájomne prospešná a užitočná. Svedčí o tom aj výborná atmosféra v centre Viedne a úprimný záujem návštevníkov.“

Toto sú konkrétne príklady úspešnej spolupráce s Rakúskom:

🟢 Cyklomost slobody

🟢 Cyklomost Vysomarch

🟢 Kaštieľ v Modre

🟢 Ekocentrum v Čunove

Čo ešte chystáme?

🟡 Revitalizácia parku v Stupave

🟡 Komplexný rozvoj turistickej destinácie pri rieke Morava

🟡 Cyklomost Gajary – Dürnkrut

Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii podujatia – Veľvyslanectvu Slovenskej republiky, Krajskej organizácii cestovného ruchu, Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a Slovenskému inštitútu vo Viedni, ale aj hudobníkom z nášho konzervatória, župnej Strednej odbornej škole na Farského, tanečníkom, remeselníkom, vinárom, výrobcom a firmám.

Foto: Monika Kováčová / BSK