beh-pre-pamat-naroda:-bsk-a-juraj-droba-podporuju-podujatie-na-podporu-pamatnikov-20.-storocia

Beh pre pamäť národa: BSK a Juraj Droba podporujú podujatie na podporu pamätníkov 20. storočia

Tento rok na Slovensku organizuje občianske združenie Post Bellum jedinečné podujatie pod názvom „Beh pre pamäť národa.“ Podujatie, ktoré získalo záštitu predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), Juraja Drobu, má za cieľ nielen podporiť fyzickú aktivitu, ale predovšetkým poukázať na význam zachovania pamäti národa a podporiť osudy tých, ktorí sa nevzdali v ťažkých časoch 20. storočia.

Symbolický beh, skutočná pomoc

Beh pre pamäť národa je symbolickým aktom, ktorý má hlboký význam. Účastníci podujatia budú mať možnosť bežať so spomienkou na konkrétne osoby, skupiny alebo hodnoty, ktoré považujú za dôležité. Tieto spomienky si môžu napísať na štartovacie číslo, čím vyjadria svoju úctu a podporu pamätníkom, ktorých osudy sú zdokumentované v online archíve Memory of Nations.

Podpora Post Bellum a Memory of Nations

Post Bellum sa dlhodobo venuje dokumentovaniu osudov pamätníkov 20. storočia, vzdelávaniu detí aj dospelých a šíreniu týchto príbehov verejnosti. Registráciou na Beh pre pamäť národa prispejete na rozšírenie online archívu Memory of Nations, ktorý zachytáva príbehy pamätníkov pre ďalšie generácie. Tento archív obsahuje viac ako 15 000 príbehov z Čiech, Slovenska a ďalších krajín, a zahŕňa rozprávania vojnových veteránov, preživších holokaust, politických väzňov, disidentov a ľudí, ktorí trpeli počas totalitných režimov.

Vzdelávanie a podujatia pre verejnosť

Prostriedky získané z registrácie na beh budú tiež použité na vzdelávanie študentov a dospelých prostredníctvom workshopov, tvorbu a realizáciu putovných výstav, blogov a ďalších podujatí pre verejnosť. Cieľom týchto aktivít je zvýšiť povedomie o histórii a upozorniť na dôležitosť zachovania našej národnej pamäti v časoch, keď neznalosť a prekrúcanie minulosti alarmujúco ovplyvňujú súčasnú spoločnosť.

Význam podujatia

Juraj Droba, predseda BSK, prevzal záštitu nad týmto podujatím, čím vyjadril svoju podporu a uznanie významu tejto iniciatívy. „Beh pre pamäť národa nie je len športovou udalosťou, ale aj pripomenutím si, aké dôležité je nezabúdať na tých, ktorí bojovali za našu slobodu a hodnoty,“ povedal Droba.

Pridajte sa k nám

Ak sa chcete pridať k behu a podporiť pamätníkov, zaregistrujte sa na stránke Post Bellum. Beh pre pamäť národa je príležitosťou nielen pre športovcov, ale pre každého, kto si váži históriu a chce prispieť k jej zachovaniu pre budúce generácie.

Viac informácií o podujatí a činnosti Post Bellum nájdete na ich oficiálnej stránke: www.postbellum.sk.