bratislavska-zupa-revitalizuje-zahradu-v modranskom-kastieli

Bratislavská župa revitalizuje záhradu v modranskom kaštieli

Kedysi spustnutá záhrada pri kaštieli v Modre ožije. Práce na jej revitalizácii sú už v plnom prúde.

„V roku 2022 sme verejnosti sprístupnili nádherný zrekonštruovaný kaštieľ v Modre, v ktorom bude pôsobiť unikátne kultúrno-kreatívne centrum pre celý malokarpatský región. V projekte oživovania historických a kultúrnych pamiatok pokračujeme. Záhrade modranského kaštieľa prinavrátime jej krásu aj historickú hodnotu,“ priblížil zámer revitalizácie predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba.

Revitalizácia historickej záhrady bude rešpektovať a zachovávať pôvodné prvky doplnené o súčasné potreby návštevníkov. Projekt revitalizácie zahŕňa obnovu a rekonštrukciu vodných prvkov, akými sú jazero a fontány či výmenu a doplnenie mobiliáru. V rámci revitalizácie zelene budú vybudované okrasné záhony a vyvýšené bylinkové záhony, ktoré prinesú do záhrady novú vrstvu krásy a interaktívnosti.

Po obnovení bude záhrada prístupná verejnosti. Záhrada bude slúžiť ako oddychové a kultúrne miesto pre obyvateľov Modry a návštevníkov. Tí sa tu budú môcť stretávať na rôznych podujatiach, tvorivých dielňach, ochutnávkach, seminároch a pri iných komunitných príležitostiach alebo si len posedieť v záhrade a oddychovať.

„Práce v historickej záhrade kaštieľa v Modre prebiehajú na plný plyn. Aktuálne budujeme jazierko a skleník, napájajú sa fontány, upravujú chodníky a dosádzajú okrasné kríky. A nás to nesmierne teší, že sa spolu budeme môcť čoskoro stretávať na tomto tajuplnom mieste, kde sa odzrkadľuje história a súčasnosť,“ dodal riaditeľ Malokarpatského osvetového strediska (MOS) v Modre Roman Maroš.

Foto: Malokarpatské osvetové stredisko v Modre