bratislavsku-staru-trznicu-ozvlastnuje-interaktivne-umelecke-dielo

Bratislavskú Starú tržnicu ozvláštňuje interaktívne umelecké dielo

Starú tržnicu v Bratislave aj počas tohto leta ozvláštňuje interaktívne umelecké dielo. Priestorová inštalácia TAPE od rakúsko-chorvátskeho umeleckého zoskupenia Numen/For Use je podľa organizátorov expozície súčasného vizuálneho umenia pokračovaním projektu TUBE, ktorý mohli obdivovať návštevníci Starej Tržnice v roku 2021.

Priestorová inštalácia opäť pracuje s monumentalitou historickej architektúry a prináša návštevníkom nový pohľad, kontext a zážitok z budovy. Podľa slov Zuzany Pacákovej, ktorá stojí za kuratelou inštalácie a festivalom Biela noc, TAPE zároveň reaguje na nevedomú túžbu po upokojujúcich, éterických zónach, skúma fyzické a psychologické významy vnútorného priestoru. „Predstavuje akúsi kuklu, bezpečné miesto kontemplácie, kde sa môžete utiahnuť a izolovať od vonkajšieho sveta,“ približuje kurátorka dielo, ktoré návštevníkom ponúka možnosť „vstúpiť do krehkej a dočasnej krajiny a následne skúmať a cestovať cez spleť elastických, mierne pulzujúcich membrán a tunelov zavesených v neistote vzduchoprázdna ikonickej architektúry“.

Inštalácia je ihriskom pre zmysly, návštevníci v nej môžu liezť, oddychovať a objavovať. „Elastická membrána reaguje na vnútorné pohyby ako živý organizmus, pričom si zachováva svoj tvar a charakter uzavretej bubliny. Evokuje priehľadnú pavučinu či ľadovú krajinu,“ uvádzajú tvorcovia inštalácie. Zaujímavý pohľad naskytne aj návštevníkom – pozorovateľom, ktorí môžu zdola skúmať zložitosť dočasnej stavby aj pohyby jej aktívnych hostí.

Umelecká inštalácia TAPE v historickej tržnici pokrýva rozlohu 300 metrov štvorcových. Dielo vzniklo podľa vopred naskicovaného modelu a jeho stavba trvala desať dní. Dostupná verejnosti bude počas celého leta. Vstup je voľný a otvorené je pre všetky vekové kategórie.

Zdroj: TASR, Foto: Stará tržnica / Martina Mlčúchová