bratislavsky-kraj-opat-ockuje-proti-ludskemu-papilomavirusu-hpv

Bratislavský kraj opäť očkuje proti ľudskému papilomavírusu HPV

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) doteraz uskutočnil sedem očkovacích dní proti HPV. Kraj očkuje cca raz za tri mesiace, čo umožňuje vyhovieť harmonogramu očkovania tak ľuďom v dvojdávkovej, ako aj trojdávkovej schéme. Od 1. decembra 2023 je vakcína proti HPV plne hradená nielen 12-ročným, ale aj 13 a 14-ročným.

„Očkovacími dňami prispievame k prevencii onkologických ochorení. Rovnako robíme osvetu a zdôrazňujeme aký význam má v prípade zdravia prevencia a očkovanie. Práve ľudský papilomavírus HPV je medzi ľuďmi mimoriadne rozšírený. Spôsobuje zhubné ochorenia ako rakovina krčka maternice, vagíny, penisu či konečníka. Preto je očkovanie vhodné tak pre deti ako i dospelých a tak pre dievčatá a chlapcov, ako aj ženy a mužov. Prevencia v každom veku je naozaj veľmi dôležitá,“ povedal predseda BSK Juraj Droba. 

Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sa celková zaočkovanosť dievčat a chlapcov na Slovensku postupne zlepšuje, avšak regionálne rozdiely sú stále značné. Takmer polovica okresov Slovenska má zaočkovanosť chlapcov nižšiu ako 10 %. Faktom je, že ľudský papilomavírus spôsobuje zhubné ochorenia ako rakovina krčka maternice, vagíny, penisu či konečníka, ale zároveň očkovanie znižuje riziko prenosu HPV na partnerku. V Bratislavskom kraji je najvyššia zaočkovanosť 12-ročných detí proti HPV vírusu. Najvyššie čísla v zaočkovanosti dievčat má Bratislava III – takmer 70 %.

Vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od 9 rokov. Očkovacia schéma je pre deti do 15 rokov dvojdávková a trojdávková pre starších ako 15-ročných. Očkovanie proti HPV je bezplatné, teda hradené zo zdravotného poistenia, pre všetky 12-ročné dievčatá a chlapcov. A od 1. 12. 2023 je plne hradená aj pre 13 a 14-ročných. Staršie deti a dospelí si však vakcínu musia uhradiť.