bratislavsky-zupan-v-bruseli-o-spolupraci-s-bavorskom-a-udrzatelnej-cyklodoprave

Bratislavský župan v Bruseli o spolupráci s Bavorskom a udržateľnej cyklodoprave

V dňoch 16.-17. apríla sa predseda BSK Juraj Droba zúčastnil plenárneho zasadnutia Európskeho výboru regiónov (EVR) v Bruseli .

Predseda BSK začal svoj pracovný program v Bruseli tradičným stavaním mája, ktorého sa zúčastnil na pozvanie Zastúpenia Bavorska pri EÚ. V stredu ráno následne absolvoval bilaterálne stretnutie s Ericom Beißwengerom, ministrom pre európske a medzinárodné záležitosti Bavorska. Témou stretnutia bolo posilnenie spolupráce medzi BSK a Bavorskom v oblasti vzdelávania, riešenia klimatických zmien, či udržateľnej dopravy. Bratislavský župan predstavil ministrovi pripravované projekty stredoškolských kampusov v Bratislavskom kraji. BSK spolupracuje s Bavorskom aj na európskej úrovni v rámci Aliancie automobilových regiónov.

V rámci plenárneho zasadnutia rezonovali témy rozširovania EÚ, blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu, dostupné bývanie v mestách a regiónoch, či budúcnosť cyklodopravy. Členovia a členky EVR na zasadnutí prijali stanovisko týkajúce sa budúcnosti cyklodopravy, na ktorého príprave sa podieľal aj bratislavský župan Juraj Droba. Vo svojom príhovore zdôraznil: „Cyklistika nie je len spôsob dopravy, ale základom zdravšieho, prepojenejšieho a udržateľnejšieho životného štýlu obyvateľov. Preto je nevyhnutné rozvíjať a investovať do rozvoja cyklistickej infraštruktúry v našich regiónoch a mestách.“ Predseda BSK zároveň predstavil vlajkové projekty Bratislavského kraja, Cyklomost Slobody a Cyklomost VysoMarch, ktoré boli financované z fondov EÚ a realizované v spolupráci s našim cezhraničným partnerom Dolným Rakúskom.

Predseda BSK sa v rámci zasadnutia zúčastnil stretnutia predsedov národných delegácii v EVR, s predsedom Výboru regiónov, Vascom Alvesom Cordeirom, s ktorým diskutoval o úlohe a posilnení postavenia regiónov a miest v EÚ. Na záver pracovnej cesty absolvoval bratislavský župan stretnutie s Vadymom Bojčenkom, primátorom ukrajinského mesta Mariupol, ktorému vyjadril svoju podporu a solidaritu a predstavil kroky, ktoré BSK podnikol na pomoc utečencom z Ukrajiny.