europska-noc-vyskumnikov-s hlavnymi-temami-umelej-inteligencie-a vody-opat-aj-v-bratislave

Európska noc výskumníkov s hlavnými témami umelej inteligencie a vody opäť aj v Bratislave

Aj tento rok sa posledný septembrový piatok, 29. 9. 2023, pripojí päť slovenských miest k najväčšiemu vedecko-popularizačnému podujatiu v Európe. Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Žilina a Poprad sa opäť na jeden deň ponoria do tajov vedy. Mladým i starším bádateľom prinesú už v rámci 17. ročníka Európskej noci výskumníkov zážitok s vedeckými objavmi, inováciami i ľuďmi, ktorí za nimi stoja. Tento ročník je zameraný na dve nosné témy v podobe umelej inteligencie a vody, ktoré budú v Bratislave zoskupené do dvoch veľkých laboratórií v Starej tržnici.

Najrôznejšie úlohy, praktické ukážky, poučné prednášky, zábavné hlavolamy či fascinujúce pokusy, to všetko je pripravené pre návštevníkov Európskej noci výskumníkov už tento piatok. Festival vedy sa uskutoční v tento deň paralelne v 25 európskych krajinách vrátane Slovenska. „Za posledný rok sme boli svedkami masívneho nástupu umelej inteligencie do bežného života. Je to výsledok rokov vedeckej práce, ktorú sme chceli tento rok našim návštevníkom viac priblížiť,“ objasňuje jednu z hlavných tém podujatia Ľubomír Bilský, riaditeľ o. z. Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), ktorá Európsku noc výskumníkov spoločne s partnermi Slovenská akadémia vied (SAV), Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) a Euractiv organizuje.

Druhou hlavnou témou tohto ročníka je voda. „Voda sa celosvetovo stáva kľúčovou surovinou. Jej nedostatok má katastrofické následky, a aj preto sme sa rozhodli venovať jej väčší priestor,“ vysvetľuje Ľ. Bilský. V Bratislave sa návštevníci v Starej tržnici budú môcť ponoriť do oboch tém do hĺbky. Premiérovo budú na Európskej noci výskumníkov pre návštevníkov pripravené laboratóriá zamerané na obe hlavné témy podujatia. „Rozhodli sme sa vyhradiť umelej inteligencii a vode exkluzívny priestor na prízemí tržnice. Vedci tu majú pripravené zaujímavé pokusy a ukážky, ktoré vás do oboch tém ponoria do hĺbky,“ hovorí Ľ. Bilský. Lákadlom pre  návštevníkov v Starej tržnici bude videoprojekcia vývoja Zeme na obrovskej projekčnej guli. Budeme tu môcť vidieť zmeny teplôt a pohybu kontinentov z ďalekej minulosti po súčasnosť, ako aj predpovede budúceho vývoja. „Ak sa skôr vidíte v šoubiznise, príďte do nášho AI laboratória, kde sa na chvíľu budete môcť stať vďaka deepfake technológii slávnym hercom alebo herečkou,“ dopĺňa Ľ. Bilský.

Novinkou v Bratislave je aj program spojený s plavbou s výkladom na lodi Kriváň. Vedecké stánky tu budú zamerané najmä na tému vody a o 16-tej sa návštevníci môžu tešiť na prezentácie a diskusiu, ktoré im priblížia život v našej najväčšej rieke. „Za pozornosť určite stoja aj diskusie a prednášky vo V-klube, ktoré budú prebiehať počas celého dňa,“ pozýva Ľ. Bilský. Návštevníkov V-klubu čaká napríklad veľký test odolnosti voči hlúpostiam na internete či prednáška o tom, že vedomie by sme mali skôr hľadať u rastlín ako v umelej inteligencii.

Detailný program Európskej noci výskumníkov 2023 v Bratislave, ako aj v iných mestách, nájdete zverejnený na www.nocvyskumnikov.sk.