juraj-droba:-ostro-odsudzujem-vyhrazne-spravy-skolam

Juraj Droba: Ostro odsudzujem výhražné správy školám

Za posledné dni sme zaznamenali doslova kobercové nálety s hrozbou bombových útokov na školy v Bratislavskom kraji, aj na celom Slovensku.

„Ostro odsudzujem takéto konanie. Páchateľ riskuje, že na dlhé roky skončí vo väzení a zároveň hazarduje s tým najcennejším, čo máme, a to je ľudský potenciál našej mladej generácie. Páchateľov vyzývam, aby s tým okamžite prestali a vyjadrujeme podporu Polícii SR, ktorá pracuje na ich dolapení,“ vyhlásil predseda BSK Juraj Droba.

Na objasnení pôvodcov oznámení o bombových hrozbách spolupracuje polícia aj so zahraničnými partnermi

Vzhľadom na opakované anonymné nahlasovanie bômb na školách, pobočkách bánk a ďalších objektoch v posledných dňoch ministerstvo vnútra a Policajný zbor ubezpečujú verejnosť, že každé takéto nahlásenie sa preveruje tak, aby zdravie i majetok obyvateľov našej krajiny boli ochránené. Aj keď počet takýchto trestných činov v poslednom čase stúpa, polícia žiadny anonymný oznam nepodceňuje. Upozorňujeme, že páchateľom hrozia vysoké tresty odňatia slobody.

„Naše bezpečnostné zložky pracujú v plnom nasadení tak, aby bol každý jeden prípad preverený a anonymný páchateľ odhalený, aby za svoje výhražne konanie niesol trestnoprávnu zodpovednosť,“ zdôrazňuje minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.

Na základe zhromaždených dôkazov Národná kriminálna agentúra začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku, za ktorý páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo doživotie. Na objasnení skutku a vypátraní pôvodcu hrozieb polícia intenzívne pracuje, spolupracuje aj s ďalšími bezpečnostnými službami a zahraničnými partnermi. Ministerstvo vnútra SR apeluje na verejnosť, že v záujme eliminovania takýchto prípadov je potrebné zvyšovať vnímavosť voči tomuto fenoménu.