koprodukcia-bbd-a-divadla-drak-ziskala-cenu-ceskeho-strediska-medzinarodnej-unie-babkarov

Koprodukcia BBD a Divadla Drak získala cenu Českého strediska Medzinárodnej únie bábkarov

Pre inscenáciu Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko je to piate ocenenie doma a v zahraničí

Bratislavské bábkové divadlo a Divadlo Drak z Hradca Králové získali Cenu Erik za spoločnú inscenáciu Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko. Ocenenie získali po účasti na 33. ročníku prehliadky bábkového divadla Přelet nad loutkářským hnízdem, ktorú organizuje Spolok na vydávanie časopisu Loutkář spolu s Českým strediskom UNIMA.

Cena Erik je ocenením pre najinšpiratívnejšiu bábkarskú inscenáciu uvedenú v predchádzajúcej divadelnej sezóne. Cenu udeľuje České stredisko Medzinárodnej únie bábkarov UNIMA na základe hlasovania oslovených odborníkov na bábkové a alternatívne divadlo.

Režisér Jakub Vašíček a scénograf Karel Czech (Autorka fotografie: Irena Vodáková)

Ocenená inscenácia Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko vznikla pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Česko-Slovenska ako koprodukčný projekt Bratislavského bábkového divadla a českého Divadla Drak. Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Text inscenácie pripravil niekdajší dramaturg Bratislavského bábkového divadla Peter Galdík a riaditeľ Divadla Drak Tomáš Jarkovský. O režisérsku stoličku sa podelili umelecký šéf Divadla Drak Jakub Vašíček so slovenským režisérom Šimonom Spišákom. Scénu a bábky navrhol scénograf Karel Czech, kostýmy výtvarníčka Tereza Vašíčková a hudbu zložil Daniel Čámský. 

V inscenácii účinkujú členovia oboch umeleckých súborov Frederika Kašiarová, Peter Pavlík v alternácii s hosťom Ľubošom Janákom, Ľubomír Piktor, Šimon Dohnálek, Milan Hajn a Pavla Lustyková.

Fotografia z incenácie Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko(Autor fotografie: Juraj Starovecký/Bratislavské bábkové divadlo)

Pre tvorcov a účinkujúcich je to už piaty úspech. Inscenácia získala aj hlavnú cenu na medzinárodnom festivale Spectaculo Interesse, režiséri Šimon Spišák a Jakub Vašíček dostali českú Cenu Divadelných novín 2023 za réžiu, zatiaľ čo herec Ľubomír Piktor získal za postavu Jánošíka Výročnú cenu Literárneho fondu a bol v širšej nominácii na českú Cenu Thálie 2023.