krasy-bratislavskeho-kraja:-rozkvitnuta-ceresnova-alej-v-krasnanoch

Krásy Bratislavského kraja: Rozkvitnutá čerešňová alej v Krasňanoch

Nie náhodou sa Pekná cesta v Krasňanoch nazýva pekná. Obzvlášť na jar je úplne očarujúca. V týchto dňoch na nej kvitnú japonské čerešňe, sakury. Kvety sú sfarbené do ružova, sú však štepené na slovenskú čerešňu.

Japonská čerešňa

Japonská čerešňa, známa tiež ako sakura, je výnimočná svojou krásou a je obľúbenou vo svete aj na Slovensku. Pri pestovaní sakury je potrebná trpezlivosť, keďže jej nádherný tvar a kvetenstvo sa plne rozvíja až po niekoľkých rokoch od vysadenia.

Sakura predstavuje krásny príklad japonskej estetiky a s jej pomocou môžete do svojej záhrady, ale aj do ulíc, priniesť kúsok východnej tradície.

Krasňany

Krasňany, známa aj pod starším ľudovým názvom Habeš, sú miestna časť bratislavskej mestskej časti Rača. V Krasňanoch sa nachádzajú aj župné stredné školy ako Stredná odborná škola polygrafická, Gymnázium Hubeného, Stredná odborná škola informačných technológií či Stredná odborná škola masmediálnych a informačných štúdií.

Rača, do ktorej Krasňany patria, sa nachádza na juhovýchodnom úpätí Malých Karpát a je známa svojimi vinohradníckymi tradíciami, ktoré sa datujú až do staroveku. Archeologické nálezy dokazujú osídlenie oblasti už v staršej dobe kamennej, pričom prvá písomná zmienka o Rači pochádza z roku 1245. Vinohradníctvo tu má dlhú históriu, podporovanú aj kráľovskými privilégiami a dekrétmi, ako bol ten od Márie Terézie, ktorá v roku 1767 uznala račianske červené víno za vhodné na cisársky stôl​.

V Krasňanoch nájdeme aj rekreačný areál Pod horárňou, ktorý dopĺňa bohatú ponuku kultúrnych a voľnočasových aktivít v Rači, vrátane rôznych kultúrnych stredísk a voľnočasových aktivít vohdných na turistiku a cykloturistiky​​.

Vývoj Krasňan ako súčasti Rače odráža širšie trendy urbanizácie a rozvoja, ktoré zaznamenala Bratislava v priebehu 20. storočia. Sídlisko v Krasňanoch, vybudované na okraji Rače v rokoch 1951 – 1953, bolo pionierskym projektom voľnej blokovej zástavby, ktorý odštartoval obdobie hromadnej výstavby bytových domov v tejto oblasti​.

Táto dynamická zmes histórie, kultúry a moderného rozvoja robí z Krasňan výnimočné miesto v rámci Bratislavy, kde sa prelína minulosť s prítomnosťou a ukazuje na neustály rozvoj mestskej štruktúry hlavného mesta Slovenska.