liga-za-dusevne-zdravie-spusta-akademiu-zotavenia

Liga za duševné zdravie spúšťa Akadémiu zotavenia

Liga za duševné zdravie (LDZ) SR spúšťa Akadémiu zotavenia. Jej cieľom nie je nahrádzať psychiatrické či sociálne služby, ale prinášať ľuďom s duševnými ťažkosťami možnosť byť niečím viac ako len pacientom, možnosť učiť sa a rozvíjať. TASR o tom informovali z LDZ.

„Akadémia zotavenia je veľká príležitosť na vytvorenie silnej komunity, kde sa ľudia nedelia na poskytovateľov a príjemcov, profesionálov a klientov. V priestore akadémie sa tento vzťah bude vyrovnávať, každého skúsenosť bude rovnako dôležitá,“ povedal riaditeľ ligy Andrej Vršanský.

V akadémii sa budú stretávať ľudia s rôznymi životnými skúsenosťami, rôznou mierou prežívanej pohody a zdravia, sociálneho zázemia, kultúry či odborných profesií. Kurzy vytvárajú peerovia – ľudia, ktorí mali skúsenosť s duševnými problémami, spoločne s ďalšími odborníkmi.

Akadémia vznikla v rámci Európskeho týždňa duševného zdravia. V tomto roku je jeho hlavnou témou podpora duševného zdravia komunít. „Je kľúčové riešiť duševné zdravie v našich komunitách, školách, domácnostiach a na pracoviskách. Duševne zdravé komunity nám umožňujú vyššiu podporu prosperovať bez strachu zo stigmy alebo diskriminácie v spoločnosti,“ dodal Vršanský.

Zdroj: TASR