malacky-budu-mestom-priatelskym-k-opelovacom

Malacky budú mestom priateľským k opeľovačom

Mesto Malacky a priemyselné závody IKEA – IKEA Industry a IKEA Components sa spojili v úsilí zastaviť rapídny úbytok opeľovačov na Slovensku.

Podľa štatistík na Slovensku evidujeme až 25% úbytok opeľovačov, najmä divých včiel, motýľov a ďalšieho opelivého hmyzu. To zároveň znamená úbytok rastlinných druhov a tiež nižšiu úrodu jabĺk, paradajok a iných plodín. Divé včely sú totiž v mnohých prípadoch oveľa efektívnejšími opeľovačmi, ako je včela medonosná.

Čo chceme projektom vytvoriť? Spoločnými silami a tiež pomocou grantu Nadácie Slovenskej sporiteľne chceme vysiať lúčne kvety tam, kde sú dnes mestské trávniky. Našou ambíciou je premeniť takmer 5 hektárov mestských trávnikov na lúky. Dôležitou súčasťou premeny je zapojenie obyvateľov Malaciek:  budeme radi, ak premenia svoje trávniky (ktoré sú pre opeľovače v podstate niečo ako púšť), na lúky, ktoré im, naopak, dodajú potrebnú potravu.

Projekt predstavíme verejnosti v sobotu 9. septembra 2023 počas hand-made trhu Malacká šošovica v Kláštornom parku v centre mesta. Mesto Malacky a IKEA tam budú mať stánok s aktivitami pre deti aj zaujímavými faktami pre dospelých.