mnohe-kulturne-institucie-dnes-otvoria-svoje-brany-po-celom-slovensku-a-od-sumraku-do-polnoci-sa-zapoja-do-europskej-noci-muzei-a-galerii

Mnohé kultúrne inštitúcie dnes otvoria svoje brány po celom Slovensku a od súmraku do polnoci sa zapoja do Európskej noci múzeí a galérií

Tretia sobota v mesiaci máj prináša už 20. ročník podujatia Európska noc múzeí a galérií (La Nuit européenne des musées), ktorá sa uskutoční v sobotu 18. mája 2024. V tento večer mnohé kultúrne inštitúcie otvoria svoje brány po celom Slovensku a od súmraku do polnoci sa môžu zapojiť do Európskej noci múzeí a galérií. Zábavné prehliadky so sprievodom, prehliadky s poučením, workshopy, premietania, živé vystúpenia, kultúrne podujatia poskytnú návštevníkovi netradičný zážitok z múzea či galérie. Tento zážitok nám dáva príležitosť bez ohľadu na to, aké miesto si vyberiete, ponoriť sa do jedinečného vesmíru múzea, galérie či iného kultúrnej inštitúcie, často plného prekvapení a niekedy aj mágie. Za súmraku sa môžeme ponoriť do nevšednej atmosféry, poprechádzať sa tajomnými chodbami, a obdivovať diela v jedinečnej a originálnej atmosfére.

Noc múzeí a galérií prináša bohatý program pre všetkých milovníkov kultúry, histórie a umenia. V sobotu 18. mája 2024 otvoria svoje brány mnohé múzeá a galérie v Bratislavskom kraji, aby návštevníkom ponúkli jedinečný zážitok a možnosť objaviť skryté poklady, ktoré tieto inštitúcie ukrývajú.

Malokarpatské múzeum v Pezinku

V rámci Noci múzeí a galérií bude Malokarpatské múzeum v Pezinku otvorené od 15:00 do 21:00. Návštevníci sa môžu tešiť na prehliadky múzea, interaktívne expozície a výstavy. V rámci sprievodného programu k výstave „V objatí krajiny“ sa uskutoční kreatívny workshop „Ateliér – Poď, neboj sa umenia!“ od 16:00 do 18:00.

Program Novej Cvernovky

Nová Cvernovka, ktorá je známym kultúrnym centrom a kreatívnym hubom, sa tento rok zapojí do Noci múzeí a galérií s dvomi špeciálnymi prehliadkami, ktoré sľubujú odhaliť jedinečné zákutia tohto fascinujúceho miesta.

 • 17:00 Zákutiami Novej Cvernovky
 • 21:00 Zákutiami Nočnej Cvernovky

Tieto prehliadky vás prevedú históriou a súčasnosťou Novej Cvernovky, umožnia vám nahliadnuť do kreatívnych ateliérov, dielní a ďalších priestorov, ktoré bežne nie sú prístupné verejnosti. Nenechajte si ujsť príležitosť spoznať príbehy, ktoré tieto miesta skrývajú, a zažiť unikátnu atmosféru Novej Cvernovky vo dne aj v noci.

Program Ateliéru.EM

Ateliér.EM pripravil pre návštevníkov Noci múzeí a galérií pestrý program plný umenia a kreativity.

 • 12:00 – 22:00 Individuálna prehliadka výstavy
  • Veľkoformátové diela a sochárske inštalácie, ktoré vznikli v rámci medzinárodného sympózia 1-15SEM v rokoch 2009 až 2023 – Open Air Galéria ZáHRADA.
 • 19:00 Komentovaná prehliadka Galérie ZáHRADA
  • Sprevádza autorka projektu Kata Kissoczy, ktorá návštevníkom priblíži príbehy vzniku jednotlivých sochárskych diel.
 • 20:00 – 22:00 LITE Art Garden – svetelná inštalácia
  • Radovan Kissoczy pripraví projekciu 3D skenov TOTEN / TOTEM, kde skulptúry ožijú vo svetle.
 • Slovenské národné múzeum ponúkne tematické prehliadky a interaktívne výstavy, ktoré zaujmú návštevníkov všetkých vekových kategórií.
 • Múzeum dopravy pripravuje špeciálnu výstavu historických vozidiel a prehliadku unikátnych exponátov.
 • Galéria Nedbalka vás zavedie do sveta súčasného umenia prostredníctvom komentovaných prehliadok a workshopov.

Noc múzeí a galérií je skvelou príležitosťou na to, aby ste objavili kultúrne a historické bohatstvo Bratislavského kraja. Príďte si vychutnať jedinečné prehliadky, zaujímavé výstavy a nezabudnuteľné zážitky. Tešíme sa na vašu návštevu!