mozgu-prospieva-kvalitna-strava-aj-pravidelna-fyzicka-aktivita

Mozgu prospieva kvalitná strava aj pravidelná fyzická aktivita

Mozgu prospieva kvalitná strava, dostatok tekutín aj pravidelná fyzická aktivita. Dôležitý je tiež pobyt v prírode, kvalitný spánok či pravidelný oddych počas dňa. Upozornil na to odbor podpory zdravia a výchovy ku zdraviu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pri príležitosti Týždňa mozgu. Poukázal pritom na to, že zdravý mozog je zásadný na prežitie plnohodnotného života.

„Mozog spotrebúva veľa energie. Dôležitá je zdravá a vyvážená strava. Vhodným príkladom je stredomorská strava zahŕňajúca zeleninu, ovocie, olivový olej, obilniny, chlieb, strukoviny, ryby, vajíčka, mliečne výrobky, mäso. Dôležité je redukovať príjem alkoholu. Vitamíny skupiny B sú dopingom pre celý nervový systém,“ priblížili odborníci.

Odporučili tiež udržiavať mozog aktívny. Dôležitý je podľa nich aj tréning pamäte. „Výkon pamäti sa môže vekom znižovať, preto ju treba stále trénovať a udržiavať v aktivite. Dôležité je používať aj vlastnú pamäť, nielen tú digitálnu. Skúste svoj mozog priebežne stimulovať napríklad vedomostnými súťažami, rébusmi, krížovkami, sudoku, pexesom alebo šachom,“ povedali.

Tento týždeň prebieha na celom svete kampaň Týždeň mozgu. Jej cieľom je upriamiť pozornosť na ľudský mozog, jeho činnosť, možné ochorenia a na význam cvičení na podporu jeho činnosti. ÚVZ počas týždňa zverejňuje každý deň na sociálnej sieti úlohu na precvičenie mozgových závitov.