najdenie-strateneho-psa-v-meste-je-potrebne-nahlasit-mestskej-policii

Nájdenie strateného psa v meste je potrebné nahlásiť mestskej polícii

Nájdenie strateného psa v meste je potrebné nahlásiť mestskej polícii na čísle 159. Svoju políciu majú aj niektoré obce. Ak obec políciu nemá, je potrebné kontaktovať obecný úrad alebo priamo starostu. Občianske združenie Sloboda zvierat to uviedlo na sociálnej sieti.

„Nenechajte sa odbiť, ak mestská/obecná polícia alebo starosta odmietajú odchyt riešiť. Je to ich povinnosť, vyplývajúca zo zákona,“ tvrdí Sloboda zvierat. Ak starosta alebo mestská polícia odmietnu odchyt vykonať, treba im pripomenúť, že by tým porušili zákon, priblížilo združenie. Nálezca by podľa neho mal trvať na odchytení zvieraťa.

Sloboda zvierat pripomína, že povinnosť zabezpečiť odchyt má výlučne obec, na ktorej území sa pes našiel. „Psíka nie je povinná odchytávať ani najbližšia obec, ani najbližšie mesto, dokonca ani najbližší útulok. Túto povinnosť majú obce už dlhé roky,“ poukázala.

V prípade, že obec porušuje zákon, možno podať podnet na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu SR. Urobiť tak možno napríklad aj prostredníctvom formulára zverejnenom na webe, odporúča združenie.