nevediet-o-svojom-zdravi-je-najvacsi red-flag

Nevedieť o svojom zdraví je najväčší red flag

Slovensko sa dlhodobo nachádza na najvyšších priečkach v úmrtnosti na rôzne druhy rakoviny v rámci krajín EÚ. Iba necelá tretina dospelých Slovákov sa zúčastňuje pravidelných preventívnych prehliadok. Rakovine však vieme správnym životným štýlom výrazne predchádzať.

Občianske združenie Áno prevencia dalo dokopy tím odborníkov a robí osvetu zameranú na mladých ľudí.

Predchádzať nádorovým ochoreniam môžeme aj vďaka primárnej prevencii, a to dodržiavaním správnej životosprávy (napríklad udržiavaním optimálnej telesnej hmotnosti, pravidelným pohybom, abstinenciou od cigariet a alkoholu, vyhýbaním sa nadmernému slneniu a pod.), ale tiež očkovaním proti HPV, či hepatitíde B, proti ktorej je od roku 2000 očkovanie povinné v prvom roku života.

Európsky kódex proti rakovine

Európsky kódex proti rakovine je dvanásť zásad, ktorých dodržiavanie ti pomôže znížiť riziko vzniku onkologických ochorení. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a Európskou komisiou pripravila 12 odporúčaní, ako zdravším spôsobom života predísť onkologickým ochoreniam.

Nefajči, neužívaj tabak a nikotín v žiadnej forme

Fajčenie je hlavnou príčinou rakoviny pľúc u mužov fajčiarov až v 87%-90%, u žien je to 43%-60%. K rizikovým následkom fajčenia patrí aj vznik rakoviny pažeráka, hrtana, ústnej dutiny a v menšej miere aj rakoviny obličiek, žalúdka, krčka maternice a typu leukémie. Hrozba vzniku rakoviny narastá úmerne s počtom vyfajčených cigariet ako aj s dĺžkou trvania tohto zlozvyku.

Zo svojho domova sprav nefajčiarske prostredie

Pasívne fajčenie má škodlivé účinky na ľudí, ktorí nechtiac vdychujú škodlivý dym vo svojom domácom, pracovnom či inom prostredí. Mimoriadne škodlivé je pre deti, ako aj nenarodené deti, ak matky počas tehotenstva fajčia. Hrozí predčasný pôrod, znížená hmotnosť dieťaťa a spomalený ďalší mentálny aj telesný vývoj.

Udržuj si zdravú telesnú hmotnosť

Zvyšovanie hmotnosti v dôsledku viacerých nezdravých spôsobov života vedie k obezite, ktorá môže byť príčinou vzniku rakoviny niektorých orgánov ľudského tela a viacerých vážnych chronických chorôb, ktoré môžu viesť k predčasnému úmrtiu. V rizikovosti sa obezita radí už na druhé miesto po fajčení.

Hýb sa každý deň, seď menej

Fyzická aktivita má významný preventívny význam pred vznikom obezity a následne mnohých druhov rakoviny a viacerých vážnych chronických chorôb. Mnohé štúdie dokazujú, že aktívny pohyb môže znížiť riziko vzniku rakoviny hrubého čreva až o 40%, rakoviny prsníka a pažeráka o 20-40%, prostaty a ďalších. S prevenciou je potrebné začať čím skôr – ideálne už v detskom veku.

Zdravo sa stravuj

Množstvo štúdií dokazuje že zvýšenie konzumácie zeleniny a ovocia, a zníženie množstva jedál obsahujúcich živočíšne tuky znižuje riziko vzniku rakoviny pažeráka, žalúdka, hrubého čreva, konečníka a pankreasu. Strukoviny a cereálie s vysokým obsahom vlákniny sa spájajú v mnohých štúdiách s nižším rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva a tráviaceho traktu. Zelenina a ovocie obsahujú veľké množstvo protirakovinových látok.

Vynechaj alkohol

Pitie alkoholických nápojov, najmä vo väčšom množstve, zvyšuje riziko rakoviny viacerých orgánov ľudského tela, ústnej dutiny, hltana, hrtana a pažeráka, ale aj dýchacieho traktu. Pitie alkoholu predstavuje vysoké riziko vzniku rakoviny pečene, aj prsníka. V tehotenstve má negatívny vplyv na vývoj ešte nenarodeného dieťaťa

Vyhýbaj sa prílišnému slnečnému žiareniu a návšteve solárií

Rakovina kože je najčastejším zhubným nádorom. Jej výskyt neustále narastá. Je jednoznačne dokázané, že vzniká chronickým poškodzovaním kože ultrafialovým žiarením slnečných lúčov. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) označila soláriá za rakovinotvorné.

Na pracovisku sa chráň pred rakovinotvornými látkami

Zamestnávateľ má povinnosť vytvoriť na pracoviskách pravidlá bezpečnej prevádzky dodržiavaním opatrení pred stykom s karcinogénmi. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) zverejnila karcinogénne látky, ktoré ohrozujú zdravie a môžu byť príčinou vzniku rakoviny niektorých orgánov ľudského tela.

Zisti, či si doma vystavení silnému prírodnému žiareniu z radónu

Radón patrí k prírodným zdrojom rádioaktivity, nachádza sa v pôde, vode a vo vzduchu. Jeho najväčšia koncentrácia sa môže vyskytovať v budovách a bytoch. Na základe zmerania radónového indexu sa navrhujú preventívne opatrenia. Veľmi účinné je vetranie vnútorných priestorov.

Pre ženy: Dojčenie znižuje riziko výskytu rakoviny u matky

Dojčenie má veľa pozitívnych stránok nielen pre dieťa, ale aj pre samotné ženy. Matku chráni pred rizikom vzniku rakoviny prsníka v dôsledku znižovania hladiny estrogénu a progesterónu.

Keď raz budeš rodičom zabezpeč, aby sa tvoje deti zúčastnili na programe očkovania proti:

  • hepatitíde typu B / novorodenci (na Slovensku je od roku 2000 očkovanie povinné) – môže znížiť riziko vzniku rakoviny pečene.
  • ľudskému papilomavírusu (HPV) / tínedžeri – niektoré typy HPV môžu spôsobiť vznik predrakovinových stavov krčka maternice alebo rakovinu krčka maternice, rakovinu vagíny, penisu, konečníka a hrtana. Infekcii je možné zabrániť očkovaním.

Zúčastňuj sa na organizovaných programoch skríningu rakoviny hrubého čreva, prsníkov a krčka maternice

Niektoré druhy onkologických ochorení môžu v počiatočných štádiách ochorenia prebiehať bezpríznakovo. Pravidelný skríning je tak jedinou možnosťou, ako odhaliť onko ochorenie včas, keď je ešte šanca na vyliečenie vysoká.