novy-druh-oplotenia-na-dialnici-d2-znizuje-riziko-stretu-so-zverou

Nový druh oplotenia na diaľnici D2 znižuje riziko stretu so zverou

Na úseku D2 medzi Bratislavou a Malackami sa podarilo incidenty znížiť takmer o polovicu.

Minulý rok Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na viacerých úsekoch diaľnic D2 a D1 vymenila ploty za nové typy, ktoré sú kvalitnejšie, vyššie a zasadené hlbšie do zeme. Vďaka tomu sa podarilo zvýšiť bezpečnosť na miestach, kde často dochádza k nebezpečným stretom s lesnou zverou. Novinkou sú aj pachové plašiče, ktoré pomáhajú udržať zver mimo diaľničnej infraštruktúry najmä teraz, v čase ich párenia.

Prečo sú nové ploty lepšie?

Vymenené oplotenie je vyššie (meria 180 cm), má lepšie upevnenie a zasadzuje sa hlbšie do zeme (20 cm). Vďaka týmto parametrom je oplotenie účinné voči drobnej aj väčšej zveri a aj voči tým obyvateľom lesa, ktorí by plot chceli podhrabať. Nové oplotenie je zaistené tromi napínacími drôtmi.

Lokality s novými plotmi

V minulom roku diaľničiari obnovili približne 10 kilometrov oplotenia na úsekoch, kde existuje najvyššie riziko stretu so zverou. Ide o úseky D2 medzi hlavným mestom a Malackami a o úseky D1 v niektorých častiach stredného a východného Slovenska. V tomto roku má NDS na pláne vymeniť ďalších približne 8 kilometrov oplotenia.

Plotmi to nekončí, používame aj pachové plašiče

S jarným a letným obdobím prichádza aj čas párenia lesnej zveri. Pohyb zvierat je počas ich ruje nevyspytateľný, preto sa NDS snaží odradiť ich od návštevy diaľnice všemožnými spôsobmi. Napríklad na úseku D4 medzi Záhorskou Bystricou a Devínskou Novou Vsou sa začali používať tzv. pachové ohradníky. Tento úsek je bez klasického oplotenia. Pachové plašiče fungujú tak, že pachový materiál sa aplikuje na drevené stĺpiky a na zvodidlá, pričom táto látka zvieratám „smrdí“, takže sa tomuto miestu vyhnú. Momentálne sú pachové ohradníky nainštalované na oboch stranách diaľnice v celkovej dĺžke 7 kilometrov.

Prosíme, dajte si na cestách pozor

Ako sme už spomenuli, počas obdobia ruje pohyb lesnej zveri nemusí zastaviť ani kvalitné oplotenie. Takisto sú miesta, kde z praktických dôvodov oplotenie osadené nie je (napríklad križovatky). Preto prosíme motoristov, aby dbali na zvýšenú opatrnosť.

Zdroj a foto: Národná diaľničná spoločnosť