obnovujeme-umelecke-diela-vo-verejnom-priestore

Obnovujeme umelecké diela vo verejnom priestore

Na našej ceste mapovania umeleckých pokladov vo verejnom priestore BSK sme narazili na príbehy, ktoré hovoria o neúprosnom zube času ale aj o vandalizme. Mnohé diela, ktoré kedysi ozdobovali budovy a pozemky, teraz živo svedčia o výzvach, ktoré musíme ako vlastníci prekonať. Nechceme nechať tieto umelé skvosty zmiznúť v zabudnutí. Práve naopak, chceme im vrátiť ich bývalý lesk a hodnotu, aby mohli znova spôsobovať radosť obyvateľom a návštevníkom nášho kraja.

Spolu môžeme preklenúť čas a ukázať, že umenie je nesmrteľné a že aj v spolupráci s verejnosťou môžeme zabezpečiť jeho ochranu pre budúce generácie. Našou ambíciou je každoročne obnoviť aspoň jedno dielo vo verejnom priestore kraja.

Prvým umeleckým objektom, ktorý obnovujeme je kovový kruh umiestnený na fasáde stredoškolského internátu na Saratovskej v Bratislave – Dúbravke. Jeho autorkou je významná slovenská sochárka a šperkárka 20. storočia Erna Masarovičová. Vytvorila ho v roku 1977. Ide o jednoduché a zároveň efektné dielo pozostávajúce z dvoch častí ohýbaného železa. Zaujímavosťou je, že spodná časť sa otáča. Dvorným materiálom Erny Masarovičovej bol kov a ako prvá začala používať techniku zvárania a rezania oceľových plátov. V roku 2022 jej prácu širšej verejnosti predstavila Galéria mesta Bratislavy výstavou Erna monumentálna.

Dielo bolo odborne deinštalované a momentálne sa odborne ošetruje v reštaurátorskom ateliéri. Pôvodný vzhľad mu vracia reštaurátor Gabriel Strassner spolu s bývalým študentom Denisom Dvorským. Keďže dielo bolo celé hrdzavé, reštaurátor použil techniku pieskovania jedlou sódou, aby ho zbavil hrubých nečistôt. Vďaka tomu sa  podarilo odhaliť jeho pôvodnú farebnosť. Následne sa dielo ošetrí proti korózii a natrie sa kvalitnou polyesterovou farbou. Tá je trvácnejšia, ako farby používané počas socializmu. Po ukončení procesu reštaurovania bude kovový kruh opätovne inštalovaný na fasádu stredoškolského internátu. 

Umelecké diela vo verejnom priestore majú moc inšpirovať a obohacovať náš každodenný život. Veríme, že obnovením diela Erny Masarovičovej prispejeme k rozvoju kultúrneho povedomia v našom kraji.