odstartovala-bratislavska-zupna-paralympiada

Odštartovala Bratislavská župná paralympiáda

Cieľom nového projektu, ktorý pripravil Slovenský paralympijský výbor (SPV) v spolupráci s ôsmimi župami, je priniesť paralympijský šport do všetkých regiónov Slovenska, zapojiť do neho zdravotne znevýhodnené deti a mládež a šíriť prostredníctvom športu paralympijské myšlienky. Do projektu sa zapojil aj Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo v piatok 19. mája 2023 v zariadení komunitnej rehabilitácie Gaudeamus na Mokrohájskej ulici. Účastníkov Bratislavskej župnej paralympiády (BŽP) privítali predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba, riaditeľ zariadenia Gaudeamus Štefan Tvarožek a predseda SPV Ján Riapoš.

Predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš uviedol, že župné paralympiády by mali v sebe spájať tri projekty. „Hľadáme talenty, Sme si rovní a Paráda – prvý bezbariérový festival. Stretli sa v jeden deň na jednom mieste a tomu budeme aj do budúcnosti hovoriť župná paralympiáda. Do regiónov ideme preto, aby sme spolu so samosprávami poukázali na množstvo architektonických bariér, ktoré sa na Slovensku nachádzajú, športovú infraštruktúru nevynímajúc,“ povedal.

„Mňa osobne veľmi nadchla táto myšlienka priniesť paralympijský šport do regiónov Slovenska a som rád, že aj náš kraj môže aktívne participovať na jej realizácii. Zapájať zdravotne znevýhodnené deti a mladých ľudí do športových aktivít považujem za veľmi zmysluplné. Som presvedčený o tom, že to prispieva nielen k rozvoju ich fyzických schopností, ale určite je to pozitívne aj pre ich duševnú pohodu a budovanie sebavedomia, a v neposlednom rade to prispieva aj k ich socializácii. Celkom iste je to usmernenie ich voľného času správnym smerom. Nakoniec, naši zdravotne znevýhodnení športovci – slovenskí paralympionici – nám svojimi výkonmi dokazujú ich silu, energiu a nezlomnú vôľu – o čom svedčia stovky medailí, ktoré vybojovali za posledné roky na svetových paralympijských hrách a iných svetových či európskych šampionátoch. Dokazujú nám všetkým, že telesný hendikep nemusí byť a nie je žiadnou prekážkou pri dosahovaní náročných cieľov a prekonávaní seba samého,“ uviedol na otvorení Juraj Droba, predseda BSK.

Droba pripomenul, že Bratislavský samosprávny kraj podpísal minulý rok so Slovenským paralympijským výborom Memorandum o vzájomnej spolupráci, vďaka ktorej bude župa bude v rámci svojich možností podporovať a spolupracovať pri podpore športových aktivít zdravotne znevýhodnenej mládeže, ich propagácii a podpore aktívneho životného štýlu.

„Vďaka tejto našej spolupráci sa podarilo zorganizovať aj túto 1. Bratislavskú župnú paralympiádu – čomu sa nesmierne teším a dúfam, že je to začiatok dlhej tradície. Taktiež počas tohto týždňa prebehli besedy s paralympionikmi v niektorých našich župných zariadeniach sociálnych služieb – takže prinášame motiváciu k športu aj k našim zdravotne znevýhodneným klientom,“ doplnil bratislavský župan.

Po úvodných príhovoroch nasledoval sľub športovcov, hymna podujatia a zapálenie ohňa župnej paralympiády. Športové aktivity prebiehali v telocvični, vonkajšom areáli, aj v priľahlej plavárni. Práve tu sa konala plavecká exhibícia nevidiacej paraplavkyne Tatiany Blattnerovej, účastníčky PH 2020 v Tokiu. V rovnakom čase prebehla v telocvični nemenej zaujímavá tenisová exhibícia – na kurte sa predstavila bývalá slovenská reprezentantka v tenise Karin Habšudová a aktuálny slovenský reprezentant v tenise na vozíku Tomáš Masaryk.

Zdravotne znevýhodnená mládež sa bude môcť zapojiť do súťažných turnajov v boccii, parastolnom tenise a parabedmintone. Najlepší zo súťažných turnajov postúpia do celoštátneho finále, kde sa stretnú s víťazmi ďalších župných paralympiád. Všetci ostatní návštevníci BŽP sú vítaní na prezentácii športov a ich vyskúšaní v telocvični i na vonkajších športoviskách, ako aj v edukačnej zóne. Práve tam sa dozvedia viac o projekte SME SI ROVNÍ, ako aj na prednáškach o ďalších zaujímavých témach.

Projekt župných paralympiád je jedným z bodov Memoránd o vzájomnej spolupráci medzi SPV a ôsmimi samosprávnymi krajmi Slovenska, ktoré boli podpísané v priebehu rokov 2021 a 2022 predsedom SPV Jánom Riapošom a jednotlivými županmi. Spoločným cieľom memoránd je spolupráca pri podpore športových aktivít, ich propagácie a podpore aktívneho životného štýlu zdravotne znevýhodnenej mládeže.

Viac fotografií z otvorenia nájdete kliknutím NA TENTO ODKAZ >>

Hlavným organizátorom piatkového podujatia je SPV v spolupráci s BSK. Generálnym partnerom projektu župných paralympiád je spoločnosť ECOINVESTMENT, hlavnými partnermi sú Allianz a SPP, oficiálnym partnerom JYSK a mediálnym TA3.

Foto: Monika Kováčová / BSK