pink-oktober-zvysi-povedomie-o-dolezitosti-prevencie-rakoviny-prsnika

Pink október zvýši povedomie o dôležitosti prevencie rakoviny prsníka

Pink október opäť zvýši povedomie o dôležitosti prevencie rakoviny prsníka. Vyzýva tiež na lepšiu dostupnosť modernej liečby ochorenia. Viacerými osvetovými aktivitami sa doň zapája pacientska organizácia Nie rakovine. TASR o tom informovala jej prezidentka Jana Pifflová Španková.

„Rakovina prsníka je najčastejšie onkologické ochorenie u žien, týka sa už každej ôsmej. Jej včasnou diagnostikou vieme zabezpečiť aj úplné vyliečenie,“ priblížil gynekológ Mikuláš Redecha. Vyzval preto na účasť na gynekologických prehliadkach. „Absolvujte pravidelné vyšetrenia, preventívnu mamografiu medzi 40-kou a 50-kou a skríningovú mamografiu vo veku 50 až 69 rokov,“ doplnil.

Pifflová Španková v tejto súvislosti upozornila na to, že na Slovensku chýbajú inovatívne lieky na liečbu karcinómu prsníka. „Od počiatočných štádií až po pokročilé – metastatické,“ podotkla. V prípade skorého nasadenia inovatívnej cielenej liečby či imunoterapie je podľa jej slov možné oddialiť návrat ochorenia na niekoľko desaťročí.

Na zvýšenie povedomia o ochorení realizuje Nie rakovine viaceré osvetové aktivity. Spúšťa napríklad prvú odbornú online poradňu Ochorenia prsníka na stránke www.nierakovine.sk. Stojí tiež za kampaňou Mirrorchallenge, ktorá upozorňuje na dôležitosť samovyšetrovania. Na jeseň tiež pokračuje v osvetovom turné po mestách a školách na Slovensku.

Ružový október sa spája s kampaňami proti rakovine prsníka. Symbolom je ružová farba a ružová stužka. Na podporu žien bojujúcich s ochorením sa v rámci ružového októbra rozsvietia 15. októbra na ružovo viaceré slovenské dominanty.

Zdroj: TASR