platforma-ambrela-vo-stvrtok-pripomenie-doterajsiu-pomoc-slovenska-ukrajine

Platforma Ambrela vo štvrtok pripomenie doterajšiu pomoc Slovenska Ukrajine

Podujatie Dva roky vojny vo štvrtok v Bratislave pripomenie doterajšiu humanitárnu pomoc Slovenska Ukrajine a otvorí tiež otázku jej ďalšieho pokračovania. Zároveň budú ocenené viaceré osobnosti. TASR o tom informovala platforma rozvojových organizácií Ambrela, ktorá podujatie organizuje.

„Chceli by sme poďakovať všetkým našim partnerom a najmä občianskej spoločnosti za pretrvávajúcu solidaritu a kontinuálne doručovanie humanitárnej pomoci núdznym a presídleným ľuďom priamo na Ukrajine. Zároveň chceme v rámci tohto podujatia diskutovať o tom, ako by sme spoločne mohli pomáhať efektívne aj naďalej, a prečo bude pri obnove Ukrajiny dôležitá pomoc našich občianskych organizácií,“ vysvetlil výkonný tajomník Ambrely Daniel Kaba.

Podujatie má byť priestorom na ukážku aj reflexiu toho, ako občianska spoločnosť v uplynulých dvoch rokoch pomáhala na Ukrajine. Súčasťou budú prezentácie humanitárnych organizácií Ambrely, výstava fotografií SAMRS s ukážkami SlovakAid projektov, príhovory hostí a panelová diskusia. „V panelovej diskusii s názvom ‚Ako ďalej – miesto a možnosti slovenských organizácií pri obnove Ukrajiny‘ zhodnotíme, ako vyzerala a akým výzvam čelila distribúcia humanitárnej pomoci na východ od SR; aký vplyv má humanitárna kríza na tamojšie obyvateľstvo; aké budú jeho potreby vzhľadom na rozsah škôd a dĺžku vojny; a tiež načrtneme, ako prepojiť mimovládny sektor s biznisom pri obnove krajiny,“ dodal Kaba.

Súčasťou podujatia bude aj oceňovanie humanitárnych osobností v kategórii štátna správa, mimovládna organizácia a biznis sektor.