pred-dusevnymi-problemami-mladych-ludi-nezatvarame-oci

Pred duševnými problémami mladých ľudí nezatvárame oči

Problémy mladých ľudí sa často bagatelizujú. Mnohí rodičia si dokonca ani nedokážu priznať, že ich dieťa môže mať nejaký duševný problém a potrebuje psychologickú pomoc a podporu. V dnešnej uponáhľanej, stresujúcej dobe plnej chaosu sú na mladých kladené veľké nároky.

V snahe pomôcť mladým ľuďom, ale aj učiteľom a rodičom, spustili Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v spolupráci s občianskym združením IPčko projekt „JE OK, AK NIE SI OK.“ Ide o iniciatívu, ktorá je pomocnou rukou a signálom mladým ľuďom, že pomoc existuje, že v tom nie sú sami.

Psychologická pomoc prostredníctvom chatovej a e-mailovej poradne môžu nájsť napr. na webe www.niesomok.sk, ktorá je k dispozícii nonstop, anonymne a bezplatne. Na webe nájdu však aj užitočné odporúčania ako riešiť rôzne krízové situácie.

Súčasťou projektu je aj vzdelávanie pre pedagógov a psychológov, supervízie pre školy, riešenie akútnych problémov, ako aj práca so žiakmi, vydávanie tlačovín. Aké sú napríklad varovné signály, ktoré si treba všímať, aby sme mohli pomôcť si môžete vypočuť v podcaste BSK so zástupcami OZ IPčko. Hostia: Marek Madro a Zuzana Juráneková z občianskeho združenia IPčko Moderuje Lucia Forman