preventivnym-opatrenim-pred-kolapsom-z-tepla-je-pitny-rezim

Preventívnym opatrením pred kolapsom z tepla je pitný režim

Počas horúcich dní netreba zabúdať na správny režim, netýka sa to však len pitia vody. Aj keď pobyt na slnku je zdravý, letné slnko dokáže veľakrát ublížiť. Upozorňuje na to vedúca sestra interného oddelenia Nemocnice Agel Zvolen Zuzana Bukovcová.

Ako uviedla, okrem dôsledného pitného režimu je vhodné zabezpečiť aj chladenie vnútorných priestorov vrátane zatemnenia alebo ventilácie. „Vhodné je ľahké letné oblečenie vo svetlých farbách z prírodných materiálov, súčasťou šatníka by mali byť ľahký klobúk, slnečné okuliare,“ objasnila. Zároveň je podľa nej potrebné chrániť si pokožku krémom s vysokým ochranným filtrom. Na pohyb vonku by si mali ľudia vyhradiť skoré dopoludnie, neskoré popoludnie, podvečer alebo večer. Dodáva, že počas dňa od 11.00 do 15.00 h odporúča ostať v chladnejšom interiéri. „U seniorov je dôležité udržiavať kontakty s príbuznými pre prípad zhoršenia zdravotného stavu,“ spresnila.

Pripomína, že preventívnym opatrením pred kolapsom z tepla je pitný režim. „Voda je základnou zložkou nášho tela, ktorá zabezpečuje správne fungovanie vnútorného prostredia i termoreguláciu,“ konštatovala s tým, že ukazovateľom dehydratácie organizmu je pocit smädu. Ukazovateľom hydratácie organizmu je podľa vrchnej sestry moč. „Svetlý a číry znamená dobrú hydratáciu, tmavšia farba však značí, že sme dehydrovaní,“ informovala. Dehydratácia spôsobuje bolesti hlavy, ospalosť a zhoršuje mnohé chronické ochorenia.

Bukovcová poznamenala, že pri výbere tekutín však majú byť ľudia opatrní. „Čistá voda je najvhodnejšia, úplne nevhodné sú aromatizované sladené nápoje,“ potvrdila. Tekutiny je možné doplniť aj ľahkou polievkou či sezónnym ovocím a zeleninou, ktoré sú bohaté na vodu. Sú to napríklad vodný melón, uhorky, jahody či paradajky.

V niektorých okresoch najmä na západnom a časti južného Slovenska platia počas utorka výstrahy prvého stupňa pred vysokými teplotami. Výstrahy platia v niektorých okresoch Bratislavského, Banskobystrického, Nitrianskeho a Trnavského kraja v čase od 12.00 do 19.00 h. V týchto lokalitách sa očakáva miestami dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 až 34 stupňov Celzia.

Zdroj: TASR