proti-chripke-sa-bude-ockovat-aj-v-lekarnach,-lekarnici-to-vitaju

Proti chrípke sa bude očkovať aj v lekárňach, lekárnici to vítajú

Lekárnici vítajú možnosť očkovania proti chrípke v lekárňach. Môže sa tak podľa Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) zvýšiť celková zaočkovanosť populácie na Slovensku, ktorá je aktuálne jednou z najnižších v Európe. Zmenu má od budúceho roka priniesť novela zákona o liekoch, ktorú schválil parlament.

„Slovenská lekárnická komora sa na príprave tejto novely aktívne podieľala a pozitívne vníma úpravu predpisovania liekov na odporúčanie špecialistu, povinnosť dodať kategorizovanú zdravotnícku pomôcku do každej lekárne, zavedenie krokov zlepšujúcich cenovú reguláciu a najmä úpravu, ktorá zavádza výkon očkovania proti chrípke dospelej populácie aj v prostredí lekární,“ reagovala komora.

Krajiny, v ktorých sa realizuje očkovanie v lekárňach, dosahujú vyšší podiel zaočkovanej populácie ako pred jeho zavedením, konštatovala.

„Slovensko sa tak priblíži ku krajinám, kde je očkovanie v lekárni prostredníctvom farmaceutov rovnako dostupné a dlhodobo tak pomáha zvyšovať ochranu populácie proti chrípke,“ uviedol prezident SLeK Ondrej Sukeľ.

Podotkol, že chrípka v Európe ročne spôsobuje štyri až 50 miliónov symptomatických prípadov, pričom približne 15.000 až 70.000 občanov každoročne na príčiny spojené s chrípkou zomiera. „Tieto údaje poukazujú na vysokú záťaž chrípkou, a s tým spojené narastajúce sociálne a ekonomické náklady, čím zdôrazňujú dôležitosť prevencie tohto ochorenia. Očkovanie je najúčinnejším spôsobom prevencie chrípky,“ upozornil.

Farmaceutov má na novú kompetenciu pripraviť odborná príprava, ktorá bude prebiehať v rámci nového akreditovaného certifikačného študijného programu. „Vzdelávanie lekárnikov bude zahŕňať nielen tréning aplikácie vakcín, ale aj zvládnutie neodkladnej podpory životných funkcií a jeho súčasťou budú tiež teoretické vedomosti o vakcinácii, či praktická príprava pod odborným vedením lekára v ambulancii,“ ozrejmil dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Ján Klimas.

SLeK zároveň pripomenula, že na príprave legislatívy sa podieľali kľúčoví odborníci, pričom podporu zavedeniu očkovania v lekárňach vyslovila aj Slovenská lekárska komora, Slovenská spoločnosť všeobecného a praktického lekárstva a ďalšie odborné spoločnosti, ako aj hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo.

Zdroj: TASR