slovenska-posta-vydala-znamku,-vyzdvihuje-mier-ako-najvyssiu-ludsku-hodnotu

Slovenská pošta vydala známku, vyzdvihuje mier ako najvyššiu ľudskú hodnotu

Slovenská pošta vydala v utorok známku, ktorá vyzdvihuje mier ako najvyššiu ľudskú hodnotu. Známka vznikla na základe súťaže 28 poštových operátorov, pričom najviac hlasov získal návrh Luxemburskej pošty. Na druhom mieste sa umiestnil návrh Ukrajinskej pošty a na treťom návrh Slovenskej pošty. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Motívom poštovej známky sú dve navzájom prepletené srdcia inšpirované prehistorickým „keltským“ pletencovým ornamentom. Ten podľa autorov vystihuje ideu „potreby vytvorenia nového symbolu mieru, ktorý by spájal všetky národy“.

Nominálna hodnota známky EUROPA 2023: MIER – najvyššia ľudská hodnota je 2,10 eura. Rozmery má 26,5 krát 44,1 milimetra vrátane perforácie, vychádza vo forme upraveného tlačového listu s ôsmimi známkami.

Súčasne s poštovou známkou vychádza obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 9. 5. 2023 a domicilom mesta Bratislava. „Motívom FDC sú navzájom spojené ruky, vytvárajúce motív letiacej holubice, držiace mesto. Pečiatka FDC zobrazuje rozmanitú, a predsa spojenú spoločnosť,“ priblížila Dorčáková.

Autormi výtvarného návrhu poštovej známky sú Linda Bos a Runa Egilsdottir. Autorkou prítlače na FDC a FDC pečiatky je akademická maliarka Daniela Olejníková.

Zdroj: TASR