studentska-kvapka-krvi-sa-zacala,-oslovit-chce-najma-mladych

Študentská kvapka krvi sa začala, osloviť chce najmä mladých

Slovenský Červený kríž (SČK) spustil 29. ročník kampane Študentská kvapka krvi. Zameriava sa na prvodarcov z radov mladých ľudí. Osloviť ich chce najmä v digitálnom priestore. Kampaň sa začala v pondelok (23. 10.), potrvá do 17. novembra. TASR o tom informovala špecialistka pre komunikáciu SČK Zuzana Vongrejová.

„V kampani sa tento rok budeme snažiť odpovedať aj na nepríjemné otázky, pre ktoré mladí ľudia môžu váhať, či krv darovať alebo nie. Ide napríklad o podmienky darcovstva po príležitostnom užití rôznych návykových látok alebo po tetovaní. Chceme budovať aktívnu základňu darcov v tejto vekovej kategórii, pretože nám chýbajú a práve v nich vidíme budúcnosť bezpríspevkového darcovstva krvi,“ skonštatovala generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová.

Kampaň sa odštartovala v pondelok o 13.00 h v priestoroch Internátu Ľudovíta Štúra v Mlynskej doline v Bratislave. Študenti si tam mohli nechať zistiť svoju krvnú skupinu a získať informácie o darcovstve krvi. SČK na kampani tento rok spolupracuje s neziskovým projektom Moja krvná skupina. Tohtoročný slogan kampane je „Sharni svoju krv a život ti dá like“.

Darcom krvi sa môže stať každý, kto má 18 až 60 rokov, aspoň 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky. Muži môžu krv darovať každé tri a ženy každé štyri mesiace. Všetky aktuálne usmernenia k darovaniu krvi sa nachádzajú na webovej stránke www.ntssr.sk. Objednať sa na odber možno aj online na webe či prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Zdroj: TASR