urazov-po-pade-z-kolobezky-pribuda,-casto-ide-o-vazne-zranenia

Úrazov po páde z kolobežky pribúda, často ide o vážne zranenia

Úrazov po páde z elektrickej kolobežky pribúda. Lekári z urgentných príjmov upozorňujú, že často ide o vážne zranenia. Apelujú, aby ľudia pri jazde nepreceňovali svoje schopnosti a boli maximálne obozretní. TASR o tom informovali Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave a Ministerstvo zdravotníctva SR.

„Nerešpektovanie pravidiel, riskantná jazda a preceňovanie schopností často končia zranením. Lekári na urgentných príjmoch nemocníc tak čoraz častejšie riešia zlomeniny či otrasy mozgu,“ uviedol rezort.

V NÚDCH od začiatku mája do polovice júna celkovo v súvislosti s pádom z kolobežky ošetrili 65 detí, v 18 prípadoch bola potrebná hospitalizácia. „Hospitalizované deti boli operované pre zlomeniny alebo bola nutná liečba otrasu mozgu,“ ozrejmil primár Oddelenia urgentného príjmu NÚDCH Marcel Brenner.

Vlani v rovnakom období podľa jeho slov v ústave ošetrili 32 detí, z toho bolo potrebné hospitalizovať deväť. „Medziročne sme tak v sledovanom období zaznamenali stopercentný nárast,“ upozornil. Dodal, že zranenia po páde z kolobežky pribúdajú po celom Slovensku.

Odborníci upozornili, že vážne zranenia hrozia nielen deťom, ale aj dospelým, ktorí by sa pred jazdou mali vyhnúť konzumácii alkoholu. Pripomínajú aj dôležitosť ochranných prostriedkov. „Na hlave by nemala chýbať prilba, ktorá môže ochrániť pred závažným zranením hlavy. Pri jazde za zníženej viditeľnosti sú dôležité reflexné prvky a osvetlenie,“ priblížili.

Zdroj: TASR