urgentny-prijem-v-nemocnici-v-malackach-bude-fungovat-aj-po-31.-maji

Urgentný príjem v nemocnici v Malackách bude fungovať aj po 31. máji

Urgentný príjem v nemocnici v Malackách bude naďalej fungovať aj po 31. máji 2023. Podarilo sa zabezpečiť dostatočný počet lekárov, ktorí budú na urgente slúžiť.

„Po rokovaniach ministra zdravotníctva SR Michala Palkoviča so zástupcami Univerzitnej nemocnice Bratislava a ďalších bratislavských nemocníc sa podarilo zabezpečiť dostatočný počet lekárov, ktorí budú od 1. júna slúžiť na malackom urgentnom príjme. Vďaka tomu bude zabezpečená dostupnosť urgentnej zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov Záhoria,“ ozrejmil rezort zdravotníctva.

Ústavná pohotovostná služba prijíma pacientov s vážnymi ochoreniami, v akútnom a život ohrozujúcom stave v čase od 22h do 6h. Bratislavský samosprávny kraj (BSK), ktorý niekoľko rokov tzv. urgent dotoval, už nevedel pokryť neustále sa zvyšujúce finančné náklady na jeho prevádzkovanie.

„Je to veľmi dobrá správa pre obyvateľov Dolného Záhoria. Nad ústavnou pohotovostnou službou v malackej nemocnici visel otáznik a viac krát v minulosti hrozilo, že zanikne. Podarilo sa nám nájsť zhodu všetkých aktérov, aby tzv. urgent zostal fungovať aj po 1. júni 2023. Za to patrí veľké poďakovanie Ministerstvu zdravotníctva, Univerzitnej nemocnici Bratislava a ďalším bratislavských nemocniciam,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Do zachovania urgentného príjmu investovala župa podľa lekára kraja Tomáša Szalaya veľa energie. „Bratislavský samosprávny kraj roky dotoval miliónmi eur prevádzku tohto pracoviska. Podarilo sa nám urgent dostať do zoznamu urgentov, ktoré budú hradené z verejného zdravotného poistenia, čo dovtedy nebolo. Ale najnovšie to už to nebolo o peniazoch, ale o chýbajúcich personálnych kapacitách lekárov a sestier.“

Predĺženie činnosti urgentného príjmu potvrdil aj riaditeľ Nemocnice Malacky Miroslav Kočan. „Situáciu sa nám podarilo na obmedzený čas stabilizovať v rámci výpomoci externých lekárov, ktorých zabezpečilo Ministerstvo zdravotníctva SR v koordinácii s ostatnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti,“ uviedol.

„Vážim si, že sám minister zdravotníctva zatiahol brzdu a pomohol zabezpečiť lekárov. Vnímam však, že sa naplnila naša požiadavka na vykrytie prechodného času,“ napísal na sociálnej sieti primátor Malaciek Juraj Říha. Naďalej za mesto požaduje koordináciu medzi Nemocnicou Malacky a Nemocnicou Bory, aby došlo k plynulému prechodu zabezpečenia urgentnej starostlivosti pre obyvateľov Záhoria.

Nemocnica Malacky minulý týždeň informovala, že od 1. júna pre nedostatok personálu prestane poskytovať ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme prvého typu.

Zdroj: TASR, BSK
Video: Jana Šantavá