v-bibiane-ilustratori-s-detmi-vyfarbuju-leto

V Bibiane ilustrátori s deťmi vyfarbujú leto

Vyfarbi si leto je názov projektu, ktorým Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti prezentuje malým výtvarníkom slovenských ilustrátorov, ich tvorbu, jej proces a techniku. Prvá séria stretnutí výtvarníkov s deťmi na spoločných workshopoch, ktoré sú sprievodným programom k Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) 2023, sa začína v utorok a potrvá do 30. júla.

Tvorenie s ilustrátormi je vhodné pre deti od 5 do 12 rokov, pre účasť potrebná registrácia https://services.bookio.com/bibiana…/widget…

Utorok 25. 7. 2023 14:00 – 16:00 – Marta Matus
Marta Matus ako pomerne čerstvá absolventka Ateliéru ilustrácie na Vysokej škole výtvarných umení si vypracovala autentický štýl.  Vo svojej tvorbe sa zameriava na detskú knižnú ilustráciu. V jej ilustráciách čitatelia môžu nájsť skryté vtipy, ktoré autorka s obľubou vkladá do svojich diel. Kniha Etiketa. Pravidlá slušného správania, ktorú ilustrovala, sa na BCBF2022 dostala medzi 100 najkrajších kníh na svete. Okrem knižnej tvorby rada ilustruje aj do časopisov.


Streda 26. 7. 2023 14:00 – 16:00 – Hedviga Gutierrez
Hedviga Gutierrez je umelkyňa z Levíc, venuje sa prioritne knižnej a editoriálovej ilustrácii pre deti aj dospelých. Študovala Strednú umeleckú školu Ladislava Bielika v Leviciach, k ilustrácii ju doviedlo štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Je absolventkou knižnej ilustrácie prof. Dušana Kállaya a doc. Mgr.art. Ľuboslava Paľa. Vystavovala na Slovensku, v Česku a Anglicku. Od roku 2019 je členkou Asociácie ilustrátorov–ASIL. Publikovala vo vydavateľstve IKAR, Slovart, Albatros, B4U Publishing a v rámci editoriálnej ilustrácie publikovala v Denníku N, N Magazíne, ale aj časopisoch Slniečko a Bublina.


Štvrtok 27. 7. 2023 14:00 – 16:00 – Matúš Maťátko

Matúš Maťátko je grafik, ilustrátor. Vyštudoval Vysokej škole výtvarných umení, ateliér voľnej grafiky a ilustrácie u prof. Dušana Kállaya. Venuje sa veľkoplošnej grafike, ilustrácii, soche a maľbe. V roku 2012 sa predstavil na 4 výstavách v Japonsku. Vo verejnom priestore realizoval veľkoplošné maľby, na festivale Pohoda a Socha a Objekt prezentoval monumentálne súsošie Za večnú slávu. Aktívne tvorí a vystavuje na Slovenku aj v zahraničí. Matúš Maťátko podľa odbornej poroty predstavuje silnú kolekciu ilustrácií, ktoré sú typické jeho rukopisom mohutných drevorezných línií so streetartovou estetikou a zmyslom pre pointu. Maťátko pripája k výstavbe ilustrácie svojský humor a zápletku a tým posúva text predlohy ďalej.


Piatok 28. 7. 2023   14:00 – 16:00 – Dávid Soboň

David Soboň je tvorivý obojživelník – ilustrátor a zároveň grafický dizajnér. Narodil sa v Bratislave, študoval grafiku na Škole úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru a neskôr na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave – Vizuálnu komunikáciu a neskôr ilustráciu. Vo svojej práci dokáže s ľahkosťou obsiahnuť všetky oblasti ilustračnej tvorby – či už ide o komerčnú, knižnú, editoriálovú alebo hernú ilustráciu. Ilustrácia je jednoducho jeho život a pristupuje k nej so svojským zápalom. David rád vo voľných chvíľach číta reportážnu literatúru, listuje vo svojej zbierke picturebookov, pije pri tom čaj alebo vymýšľa akú novú knihu by mohol vytvoriť.


Sobota  29. 7. 2023 14:00 – 16:00 – Michal Souček

Michal Souček vyštudoval Fakultu architektúry a dizajnu STU v Bratislave, ako vysokoškolák absolvoval študijné pobyty na Politecnico di Milano a La Salle v Barcelone. Už ako študent ilustroval knihy pre deti, v ilustračnej tvorbe pokračuje s viacerými slovenskými autormi – s Petrom Karpinským, Dávidom Dziakom s debutantkou Biankou Sielnikovou. Tvoril aj pre slovenskú literárnu cenu Anasoft litera či pre webový portál Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach.

Nedeľa 30. 7. 2023 14:00 – 16:00 – Gabriela Naňová

Gabriela Naňová rod. Belesová pochádza z Piešťan, v súčasnosti žije a pracuje v Bratislave, kde študovala na Pedagogickú fakultu UK odbor výtvarná výchova. Jej pedagógmi boli významní slovenskí výtvarníci, akademický maliar, grafik, ilustrátor Karol Ondreička, grafik, ilustrátor a maliar Emil Sedlák a docent, akademický maliar Stanislav Harangozó. Rovnako ako k výtvarnému umeniu inklinuje aj k literárnej tvorbe, výsledkom čoho je tvorba pre deti. V roku 2020 debutovala s knižkou Rozprávky o všeličom, všelikom a pre všelikoho, v ktorej spojila obe vášne, ilustrovanie a písanie.  V roku 2022 vychádza jej druhá autorská knižka pre deti s názvom Zo šašovho rukáva.

Druhá séria workshopov slovenských ilustrátorov nominovaných na BIB 2023, ktorí ukážu deťom rôzne techniky ilustrovania, sa uskutoční od 8. do 13. augusta. TASR o tom informovala PR manažérka Natália Cehláriková.

Spresnila, že na projekte sa zúčastní osem ilustrátorov – Marta Matus, Hedviga Gutierrez, Matúš Maťátko, Dávid Soboň, Michal Souček, Gabriela Naňová, Nikola Aronová, Juraj Martiška. Slovenských ilustrátorov nominovaných na BIB 2023 Bibiana postupne predstaví aj vo vlastných medailónoch na svojich sociálnych sieťach.

Medzinárodná súťažná výstava originálov ilustrácií kníh pre deti Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) sa tento rok uskutoční od 4. októbra do 3. decembra. Po 29. raz ponúkne prehliadku toho najlepšieho, čo za posledné dva roky v detskej ilustrácii vo svete vzniklo.

Podujatiu tradične predchádza Nominačná výstava BIB, ktorá prezentuje diela všetkých slovenských ilustrátorov uchádzajúcich sa o nomináciu na BIB. V roku 2023 sa o nomináciu uchádzalo 43 slovenských ilustrátorov, medzi nimi nechýbali významné ilustrátorské osobnosti ako Dušan Kállay, Martin Kellenberger, ale aj súčasní mladí ilustrátori. Odborná porota z nich vybrala desiatich, ktorí budú Slovensko reprezentovať na BIB 2023.

Zdroj: TASR
Zdroj foto: Bibiana.sk