v-bruseli-sa-uskutocnili-bratislavske-divadelne-dni

V Bruseli sa uskutočnili Bratislavské divadelné dni

V dňoch 10. a 11. septembra 2023 sa v Bruseli uskutočnili “Bratislavské divadelné dni”, ktoré pre slovenskú a českú komunitu zorganizovalo Zastúpenie Bratislavského samosprávneho kraja pri EÚ.

Divadelné dosky hlavného mesta Európskej únie počas dvoch dní ovládli Bratislavské bábkové divadlo a Divadlo Astorka Korzo ´90, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja. Tie už dlhodobo robia regiónu dobré meno doma aj v zahraničí.  

Zastúpenie BSK pri EÚ v Bruseli sa dlhodobo snaží klásť dôraz aj na oblasť kultúrnej diplomacie. V Bratislave sme veľmi hrdí na našu divadelnú scénu a som veľmi rád, že sa nám do Bruselu podarilo priniesť vynikajúce divadlá v zriaďovateľskej pôsobnosti župy s excelentným hereckým obsadením. Pozitívne odozvy hostí hovoria za všetko a ja som veľmi rád, že aj prostredníctvom kultúry tak môže naše Zastúpenie posilňovať svoje renomé na úrovni EÚ“, priblížil vedúci Zastúpenia BSK pri EÚ Tomáš Teleky.

V nedeľu 10. septembra  sa predstavilo Bratislavské bábkové divadlo spolu s královohradeckým Divadlom Drak, ktoré uviedli spoločnú česko-slovenskú bábkovú inscenáciu „Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko“ pripomínajúcu si 30. výročie zániku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Na scéne sa predstavili postavy, ktoré cez humorné situácie poukázali na povahy, vzájomné stereotypy i na spoločný vzťah Slovákov a Čechov. Bábkové predstavenie si našlo svojich priaznivcov nielen medzi mladším obecenstvom, ale aj medzi dospelými.  

V pondelok 11. septembra bola na programe komédia “Halpern a Johnson” v podaní divadla Astorka. V Bruseli sme tak mali možnosť vidieť skvelých hercov, Milana Kňažka a Vlada Černého, ktorí sa v divadle Wolubilis predstavili početnému česko-slovenskému publiku vo vtipnom, ale aj nostalgickom príbehu plnom humoru a životnej múdrosti s prekvapivým a dojemným vyústením.  

Podujatie sa uskutočnilo pod hlavičkou Slovenského domu v Bruseli v spolupráci s Generálnym konzulátom SR v Bruseli.