v porodnici-bory-sa-narodilo-prve-babatko

V Pôrodnici Bory sa narodilo prvé bábätko

V Nemocnici Bory sa hneď v prvý deň otvorenia pôrodnice narodilo aj prvé bábätko. Pôrodnicu spustili včera, 1. júna, symbolicky na Deň detí. Prvé bábätko je už na svete a onedlho by sa v nej mali narodiť ďalšie detičky. Pre bezpečnosť a komfort rodičiek a ich detičiek je pri rozbehu pôrodnice plánovaný počet pôrodov o čosi menší, po jej úplnom zabehnutí sa však prirodzene zvýši. Nemocnica má v pláne realizovať 3 500 pôrodov ročne a priniesť novú kvalitatívnu úroveň v starostlivosti o matku a dieťa. Aktuálne má nemocnica zazmluvnený kompletný medicínsky program oddelení s dvoma súkromnými zdravotnými poisťovňami.

Prvé dieťatko, ktoré sa narodilo v Pôrodnici Bory je dievčatko. Na svet prišlo včera, 1. júna, o 19.00 hod. Dievčatko meralo 49 cm a vážilo 3480 g. Narodilo sa šťastným zahraničným rodičom, ktorí dlhodobo žijú na Slovensku a čakali na pôrod v novej Nemocnici Bory. Meno pre malé dievčatko stále vyberajú.

„Celý pôrod prebehol v poriadku. Mamička s nami výborne spolupracovala a teraz sa už teší zo svojho dievčatka. Sme šťastní, že naša pôrodnica konečne „ožila“ detským plačom a tešíme sa na ďalšie detičky, ktoré v nej privedieme na svet,“ uviedol Mikuláš Redecha, klinický líder úseku Žena a dieťa.

„Veľmi sa tešíme z nášho nového člena rodiny, je to naše prvé bábätko. Sme šťastní, že termín pôrodu nakoniec vyšiel na 1. júna a manželka porodila práve v Nemocnici Bory, na čo sme aj čakali. Sú tu najlepší doktori, sestry, vybavenie, povedal by som, že je všetko až na vesmírnom leveli. Sme veľmi vďační a tešíme sa z našej malej dcérky, ktorej materská krajina je práve Slovensko,“ povedal čerstvý otecko Volodymyr hneď po pôrode.

Nový štandard pre mamičky

Pôrodnica Bory disponuje ôsmimi pôrodnými izbami hotelového typu s vlastným sociálnym zariadením vybavenými medicínskou technikou v podobe plnohodnotnej pôrodnej sály. Rodička sa tak nemusí nikam presúvať a od príchodu do nemocnice až po záverečnú popôrodnú fázu strávi pobyt v súkromí na jednom mieste. Jednolôžkové izby sú v nemocnici štandard, ktorý platí aj pre pôrodné izby. V ich tesnej blízkosti sa nachádzajú aj dve sekčné sály, ktoré sú vždy pripravené pre prípad, ak by pri pôrode nastali nečakané komplikácie, kedy by lekár musel pôrod ukončiť cisárskym rezom. 

„Chceme našim mamičkám a ich detičkám zabezpečiť najväčší možný komfort a intimitu. Budeme sa im snažiť vyhovieť v maximálnej miere a pri nerizikových pôrodoch, ktoré si nevyžadujú kontinuálny monitoring plodu, budú môcť v zásade rodiť v akejkoľvek polohe. Je pre nás dôležité, aby budúce mamičky dôverovali svojej pôrodnej asistentke a lekárovi, a to sa budeme snažiť zabezpečiť aj našim trpezlivým prístupom a vytvorením príjemnej atmosféry,“ povedal Redecha.

Samozrejmosťou v pôrodnici je individuálna starostlivosť, bezplatná prítomnosť partnera pri pôrode, bezplatná epidurálna anestézia, bonding i následné laktačné poradenstvo. Aby pôrod pre rodičku prebiehal čo najpríjemnejšie, na uvoľnenie a upokojenie bude môcť využiť napríklad hudbu, aromaterapiu i masáž hrádze. Štandardnou súčasťou je aj následný pobyt na jednolôžkovej pacientskej izbe na oddelení šestonedelia. Samostatne spoplatnené budú iba nadštandardné služby, ako napríklad pobyt sprevádzajúcej osoby na pacientskej izbe po pôrode, či výber konkrétneho pôrodníka, pôrodnej asistentky alebo operatéra. 

O mamičky s nekomplikovaným priebehom tehotenstva sa od predpôrodnej prípravy starajú pôrodné asistentky. Tie majú vo výraznejšej miere viesť zdravé fyziologické pôrody

Pôrodné asistentky sa starajú o tehotnú ženu po fyzickej aj psychickej stránke. Okrem toho, že budú viesť predpôrodné prípravy a samotný pôrod, mamičkám sa budú venovať aj po pôrode, pomôžu im v rámci prvého dojčenia a starostlivosti o dieťa, a taktiež môžu robiť návštevnú službu doma po pôrode.  

Ošetrenie bábätka priamo na pôrodnej izbe  

Nemocnica Bory považuje neprerušovaný bonding za významnú súčasť novorodeneckej starostlivosti. Ide o prirodzený proces utvárania vzájomného vzťahu medzi mamičkou a dieťaťom, ktorý začína už v tehotenstve a pokračuje bezprostredne po pôrode, významne podporený priamym kontaktom koža na kožu. Prispieva k lepšej popôrodnej adaptácii novorodenca, vytvára priestor pre začiatok úspešného dojčenia a je dôležitý pre zdravý psychický a fyzický vývin dieťaťa. Ak to umožní zdravotný stav mamičky aj dieťaťa, prvé ošetrenie novorodenca bude priamo na tele mamičky, prípadne na lôžku v jej tesnej blízkosti.  

Približne po dvoch hodinách, pri optimálnom zdravotnom stave mamičky aj novorodenca, budú spolu presunutí na oddelenie šestonedelia (rooming-in) a ubytovaní v izbe hotelového typu, za príplatok aj spolu s otcom dieťaťa. 

„Všetky ďalšie vyšetrenia a ošetrenie novorodenca budú naďalej prebiehať na rooming-in izbe za prítomnosti mamičky. Jej prítomnosť pri dieťati bude podporovaná aj pri prípadnom zhoršenom stave novorodenca. Na oddelení novorodeneckej JIS sa budeme schopní postarať o 18 novorodencov. Novinkou v slovenskom zdravotníctve je 10 samostatných rooming-in izieb na novorodeneckej JIS, v ktorých bude možné hospitalizovať novorodenca spoločne s mamičkou. Mamička bude mať možnosť počas celého pobytu novorodenca na JIS byť pri ňom a zároveň sa bude podieľať na jeho ošetrovaní spolu so sestrou a bude prítomná pri lekárskych vizitách a vyšetreniach. Veríme, že intímne prostredie izby a možnosť pobytu na oddelení s predčasne narodeným alebo chorým novorodencom ocenia i mamičky zo vzdialenejších miest, ktoré predtým museli za svojím novorodencom dochádzať niekedy aj desiatky kilometrov,“ dodáva Irena Dobišová, zastupujúca líderka Neonatológie Nemocnice Bory.  

Starostlivosť o novorodencov v Nemocnici Bory bude poskytovaná v súlade s najnovšími poznatkami lekárskej vedy a ošetrovateľstva, podľa aktuálnych odporúčaní medicíny založenej na dôkazoch týkajúcich sa gravidity, prenatálneho vývoja plodu, ako aj pôrodu a následnej starostlivosti o zdravého i rizikového novorodenca. Neoddeliteľnou súčasťou bude podpora prolaktačného programu a bondingu, neobmedzeného kontaktu mamičky s novorodencom. Nemocnica Bory prináša ako prvé pracovisko na Slovensku možnosť intenzívnej starostlivosti o predčasne narodeného alebo rizikového novorodenca spolu s matkou počas celej hospitalizácie. 

Nemocnica Bory aktuálne spĺňa kritériá na poskytovanie starostlivosti o predčasne narodených novorodencov od ukončeného 32. gestačného týždňa, novorodencov s pôrodnou hmotnosťou nad 1250 g a deti s perinatálnymi komplikáciami. 

Zdroj. Nemocnica Bory