vystava-depozitarium.-pribehy-babok

Výstava DEPOZITÁRIUM. Príbehy bábok

Pozývame vás na výstavu Depozitárium, ktorá v múzeu bude prebiehať od 1. júna do 24. septembra 2023.

Dve úžasné kultúrne zariadenia: Malokarpatské múzeum v Pezinku a Bratislavské bábkové divadlo pripravili kvalitnú výstavu Depozitárium s množstvom podujatí, ktoré budú rezonovať počas leta aj v dennom tábore organizovanom múzeom.   

Bábky vykukli zo skladov Bratislavského bábkového divadla a my sme ich s kurátorkou výstavy, scénografkou Martinou Fintorovou privítali v našich priestoroch Malokarpatského múzea v Pezinku. Malí a veľkí návštevníci majú možnosť objavovať, skúmať a odkrývať, čo je bábkové divadlo, aké profesie sa podieľajú na príprave bábkových divadelných hier, ako sa rodia-robia bábky a koľko času je potrebného na ich prenesenie z fantázie do reálneho sveta.
 
„Prezentované bábky sú výberom z desiatich inscenácií, ktoré sú prierezom tvorby nášho divadla počas divadelných sezón v rokoch 1995 až 2018,“ hovorí scénografka Martina Fintorová z umeleckých dielní divadla, ktorá pripravila koncept a priestorové riešenie výstavy. „Výstava približuje divadelný svet bábok, ktoré vznikali počas mnohých spoluprác s celou radou režisérskych osobností a scénických výtvarníkov.”

Návštevníci tak uvidia bábky z inscenácií ako Začarované gajdy, Kvak a Čľup, Príšerka Charlie, Snehová kráľovná, Soľ nad zlato alebo Myška nie je líška či Púpavienka. Tie sú výsledkami prác výtvarníkov a scénografov ako sú Hana Cigánová, Eva Farkašová, Von Dubravay, Barbora Rajčanová, Naďa Salbotová, Martina Fintorová a ďalších. „Depozit je skladom bábok a rekvizít, všetko pekne uložené v lodných kufroch a visiace na stojanoch. Tu oddychujú bábky, ktoré už skončili svoj divadelný život na javisku, preto vykukli z nášho skladu a prišli vás potešiť. DEPOZITÁRIUM je jedinečná príležitosť zažiť divadelné bábky na vlastné oči, naživo a zblízka.“

Zaujímavé príbehy bábok a ich vystavenie sa stali námetom pre výstavu, ktorej vernisáž sa uskutoční dňa 1. júna 2023 o 17:00 v Malokarpatskom múzeu v Pezinku.

Na výstave návštevníci uvidia bábky – hrdinov – hrávajúcich v predstaveniach Bratislavského bábkového divadla v období rokov 1995 – 2018.

Okrem toho výstava prinesie informácie o histórií Bratislavského bábkového divadla, o profesiách podieľajúcich sa na výsledku bábkových divadelných hier.

Zaujímavú bude aj téma, ako sa rodia-robia bábky a koľko času je potrebného na ich prenesenie z fantázie do reálneho sveta. Na vernisáži vystúpi autorka Martina Fintorová, ktorá zodpovie na mnohé otázky o bábkach a zo zákulisia bábkového divadla.

Výstava potrvá do 24. septembra 2023.