zaciatkom-juna-bude-bratislavska-zupa-opat-ockovat-proti-hpv-virusu

Začiatkom júna bude bratislavská župa opäť očkovať proti HPV vírusu

Deti, dospelí, dievčatá, chlapci, ženy či muži. Všetci sa môžu dať zaočkovať proti HPV vírusu. HPV je ľudský papilomavírus, ktorý spôsobuje zhubné ochorenia ako rakovina krčka maternice, vagíny, penisu či konečníka. V poradí už piaty očkovací deň organizuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK), ktorý tak prispieva k prevencii onkologických ochorení. Nad očkovaním prevzalo záštitu Ministerstvo zdravotníctva SR.

„Ľudský papilomavírus HPV je medzi ľuďmi mimoriadne rozšírený. Počas svojho života sa s ním stretnú až štyria z piatich ľudí. Postihuje nielen ženské pohlavie, ale aj mužské, o čom sa veľa nehovorí. Prevencia v každom veku jepreto veľmi dôležitá a častokrát býva lacnejšia, ako potom následná liečba. Rovnako s prevenciou súvisí aj osveta. Stále prevláda tendencia, že je to tabu. Nie je to však správna cesta. Preto robíme túto osvetu a zdôrazňujeme aký význam má v prípade zdravia prevencia a očkovanie,“ apeluje predseda BSK Juraj Droba. 

Zaočkovaní budú záujemcovia o prvé dávky, ako aj tí, ktorí sa prídu preočkovať. Očkovacia schéma je pre deti do 15 rokov dvojdávková a trojdávková pre starších ako 15-ročných. Očkovanie proti HPV je bezplatné, teda hradené zo zdravotného poistenia, pre všetky 12-ročné dievčatá a chlapcov. 

„Vakcína je vhodná pre všetky vekové kategórie od 9 rokov a obe pohlavia. Zaočkujeme samozrejme aj staršie deti a dospelých, budú si však musieť uhradiť vakcínu. Dievčatá a chlapci môžu využiť benefit zdravotných poisťovní, ktoré im preplatia časť tejto úhrady,“ doplnil lekár Bratislavského kraja Tomáš Szalay.

Očkovanie proti HPV sa uskutoční v piatok 9. júna od 13:00 v zdravotnom stredisku na Rovniankovej 1 v Zrkadlovom Háji v bratislavskej Petržalke.

Zaregistrovať sa môžete tu.