zaciatok-marca-bude-v hlavnom-meste-uz-tradicne-patrit-saxofonovej-udalosti-roka

Začiatok marca bude v hlavnom meste už tradične patriť saxofónovej udalosti roka

SAXOPHOBIA BRATISLAVA 2024: Popri majstrovských kurzoch prinesie ôsmy ročník aj dva verejné koncerty venované nie džezovej, ale klasickej hudbe na saxofónoch.

Saxophobia Bratislava je už pevnou súčasťou nielen bratislavského, ale i celoslovenského hudobného života. Každoročne prináša publiku saxofón trochu inak – ako plnohodnotný nástroj klasickej a súčasnej hudby. Vyše 80 saxofonistov z celej Európy sa v Bratislave zíde, aby si na štvordňových majstrovských kurzoch (29.2. – 3.3.) na pôde Vysokej školy múzických umení rozširovali svoje zručnosti pod vedením šiestich špičkových zahraničných lektorov z USA, Nemecka, Holandska, zo Švajčiarska, Španielska a Slovinska. Organizátori však nechcú saxofón zavrieť iba do učebných tried a pre verejnosť pripravili dva výnimočné koncerty s rozmanitosťou štýlov od klasickej hudby obdobia baroka, romantizmu, cez tango, valčík až po súčasné kompozície.

Galakoncert zahraničných lektorov sa bude už tradične konať v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v sobotu 2. marca. Účinkovať bude jedno z najlepších saxofónových kvartet na svete, Raschèr Saxophone Quartet v zložení Christine Rall, Elliot Riley, Andreas van Zoelen a Iria Garrido Meira a sólisti Harry WhiteLev Pupis s klavírnym sprievodom Ladislava Fančoviča. Výkony svetovo uznávaných umelcov sa v závere koncertu spoja do saxofónového septeta všetkých účinkujúcich. „Koncert lektorov prináša na Slovensko naozaj výnimočnú kvalitu klasických saxofonistov. V podstate sa nič podobné na Slovensku nedá inde zažiť. Sme nesmierne šťastní, že naše pozvanie prijali lektorky a lektori, ktorí majú nielen úspešné sólové dráhy, sú sólistkami a sólistami symfonických orchestrov, ale sú aj pedagogicky činní na tých najlepších školách. Mimoriadne sa teším z účinkovania fantastického saxofónového kvarteta Raschèr Saxophone Quartet, ktoré tento rok oslavuje 55. výročie od svojho založenia“, uviedol riaditeľ festivalu Ladislav Fančovič.

Veľkou raritou festivalu je vyše 80-členný saxofónový orchester, ktorý pod vedením dirigenta Andreasa van Zoelena priamo na kurzoch naskúša program na záverečný koncert v nedeľu 3. marca v Slovenskom rozhlase, kde odznie aj niekoľko premiér. „Už druhý rok evidujeme záujem o majstrovské kurzy Saxophobia Bratislava enormným množstvom študentov. Je ich už viac, než dokážeme kapacitne prijať. Tento rok príde vyše 80 saxofonistov z 8 krajín. Program koncertu saxofónového orchestra bude zložený z diel klasickej hudby od Baroka až po 20. storočie a doplnia ho štyri zaujímavé saxofónové kvartetá. Dramaturgiu sa snažíme zostaviť tak, aby si publikum naplno vychutnalo možnosti saxofónu ako veľmi variabilného nástroja, pretože sa na ňom dá nielen hrať krásna melódia, ale môže sa používať napríklad aj ako perkusívny nástroj alebo sa na ňom dajú vyludzovať rôzne zvukové efekty. Už druhý rok budeme premiérovať aj skladbu pre saxofónový orchester a raritný kontrabasový saxofón zapožičaný zo zbierky riaditeľa festivalu L. Fančoviča, ktorý je jediným takýmto nástrojom na Slovensku a ani v Česku sa žiadny nenachádza. Preto je možnosť vypočuť si skladbu priamo napísanú pre tento nástroj tak vzácna, že by ju mali všetci milovníci saxofónu určite využiť“, informovala organizátorka festivalu Jana Dekánková.

FaceBooková stránka festivalu: https://www.facebook.com/saxophobiaBA/events/
Predaj vstupeniek v sieti Ticketportal: https://www.ticketportal.sk/nevent/SAXOPHOBIA-2024

2.3.2024 o 19:00 hod
Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca

Koncert zahraničných lektorov majstrovských kurzov; zaznejú skladby pre naše publikum menej známych, ale aj známych autorov v úpravách pre saxofónové kvarteto, sólový saxofón s klavírom či saxofónové septeto a tiež originálne kompozície pre saxofóny, z ktorých viaceré boli venované práve účinkujúcim:

Raschèr Saxophone Quartet
Christine Rall (Nemecko)
Elliot Riley (USA/Nemecko)
Andreas van Zoelen (Holandsko)
Iria Garrido Meira (Španielsko)
Harry White (USA/Švajčiarsko)
Lev Pupis (Slovinsko)
Ladislav Fančovič (Slovensko)

FaceBook: https://www.facebook.com/events/381325241186096/
Ticketportal: https://www.ticketportal.sk/NEvent/SAXOPHOBIA-2024

KONCERT 80-ČLENNÉHO SAXOFÓNOVÉHO ORCHESTRA

3.3.2024 o 19:00 hod
Slovenský rozhlas, Štúdio 1

SAXOPHOBIA ORCHESTRA (SK, CZ, HU, DE, AT, ES, SI, NL, MK, USA, CN)
Dirigent: Andreas van Zoelen (NL)
Artia Saxophone Quartet (CZ)
Légère Quartet  (CZ)
Pressburg Saxophone Quartet (BY, SK)
Ventus Saxophone Quartet (SK)
Kiril Stoyanov (BG) – bicie nástroje

Orchester zložený z vyše 80-tich saxofonistov a jednej sady bicích nástrojov. Pod taktovkou Andreasa van Zoelena zaznejú skladby od J. S. Bacha, L. van Beethovena, H. Berlioza, M. P. Musorgského, G. Kastnera a E. Suchoňa v úpravách pre saxofónový orchester. Program doplnia skladby od Philipa Glassa, Thierryho Escaicha a Jérôma Naulaisa v interpretácii troch rôznych saxofónových kvartet. V slovenskej premiére odznejú kompozície od Viliama Gräffingera a Jevgenija Iršaia v podaní Pressburg Saxophone Quartet.

FaceBook: https://www.facebook.com/events/424791309974766
Ticketportal: https://www.ticketportal.sk/NEvent/SAXOPHOBIA-2024

Záštitu nad podujatím prevzal primátor Bratislavy Matúš Vallo

Hlavný organizátor: Spoločnosť priateľov dobrej hudby o. z.

Spoluorganizátor: RTVS
Hlavný partner: Fond na podporu umenia
Partneri: Nadácia Tatrabanky, Hudobný fond, Hudobné centrum, Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva, Slovensko-Slovinská obchodná komora, Bratislavský samosprávny kraj, RTVS, Magistrát hl. mesta SR Bratislavy, BKIS, Vysoká škola múzických umení v Bratislave, Buffet Crampon, Hostel Chors, Naglreiter.

Mediálni partneri: RTVS, Rádio Devín, inBA, Hudobný život, mojakultura.sk, citylife.sk, Ticketportal.sk, kamdomesta.sk, musicpress.sk, eventland.eu, GoOut.net.