zelezna-opona-zo-sedla-bicykla-–-po-stopach-zeleznej-opony

Železná opona zo sedla bicykla – po stopách železnej opony

V nedeľu 9. júla 2023 sme na bicykloch objavovali stopy prísne stráženej hranice, ktorá ostnatým drôtom obohnala obyvateľov Československa v rokoch 1948 – 1989.

Pod Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi sa stretlo viac ako 60 cyklistov snáď zo všetkých vekových kategórií, aby sa vydali objavovať to čo tu zanechal bývalý režim.

O výklad sa postaral odborník na železnú oponu Peter Mikle z Archívu Ústavu pamäti národa. Mali sme možnosť dotknúť sa posledných zvyškov ostatého drôtu, betónových ihlanov, či iných prekážok, ktoré ľuďom túžiacim po slobode bránili v úteku.

Kombinácia príjemného počasia, nádhernej lužnej prírody v okolí rieky Morava s fundovaným výkladom umocnili zážitok z celého cyklovýletu. Všetci účastníci napokon dorazili do cieľa, ktorý sa nachádzal na rakúskej strane cyklomostu VysoMarch, kde si mohli uvedomiť, že pred rokom 1989 by za také niečo riskovali guľku a v lepšom prípade väzenie.

Ďalší cyklovýlet sa uskutoční v nedeľu 6. augusta 2023, so štartom o 10:00 hod. pod Mostom Lanfranconi, kde budeme spolu objavovať zabudnuté príbehy a ľudské osudy spojené so železnou oponou.