ziaci-skoly-pre-mimoriadne-nadane-deti-nastupia-do-vynovenych-priestorov-buduci-tyzden

Žiaci školy pre mimoriadne nadané deti nastúpia do vynovených priestorov budúci týždeň

Po tom, čo na začiatku prázdnin zachvátil priestory Školy pre mimoriadne nadané deti požiar, sa opätovne otvárajú jej brány. Budova školy na Skalickej ceste v Bratislave prešla v rekordne krátkom čase rekonštrukciou a žiaci sa už budúci týždeň vrátia do vynovených priestorov.

„Aktuálne finišujeme so zariaďovaním školy. Montujeme nábytok, dokončujeme drobné elektroinštalačné práce a kabeláže. Tento týždeň ešte čakáme na správu od hygieny. Žiaci sa v prvom týždni budú venovať mimoškolským aktivitám a do vynovených priestorov školy nastúpia od pondelka 11. 9. 2023,“ priblížil predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba.

Požiar, ktorý vypukol 1.7.2023, zničil priestory 1. poschodia, najmä zborovne, chodby, kabinetu, kuchynky a poznačil aj zvyšok školy. Bratislavský samosprávny kraj, ako zriaďovateľ školy a vlastník budovy, okamžite pristúpil k sanácii škôd a vykonal všetky opatrenia na stabilizáciu budovy či zamedzenie vzniku ďalších škôd.

Vybraný zhotoviteľ musel najskôr priestory vyprázdniť a vyčistiť. Rekonštrukcia pozostávala z odstránenia zhoreniska, búracích prác, demontáže podláh, výmeny požiarom poškodených okien, opravy časti vonkajšej fasády, omietok, dekontaminácie priestorov a tiež rekonštrukcie elektroinštalácie. Následné sa pristúpilo k ďalším prácam ako sú nové omietky, podlahy, okná či kazetové podhľady. Práce bolo nevyhnutné vykonať nielen v mieste požiaru, ale aj na ostatných poschodiach, a to z dôvodov silného zadymenia a prítomnosti toxických častíc po požiari.

Zároveň boli vykonané hygienické, ako aj toxikologické merania priestorov, ktoré zabezpečoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave.

„Rád by som poďakoval župnému tímu, stavebnej firme, ktorá v krátkom čase urobila zázrak, učiteľom, rodičom, ale i žiakom za ich obrovské nasadenie, záujem a pomoc. Fungovali sme ako tím a spoločne sme vytvorili krásne priestory. Verím, že sa tým začne písať už len krajšia a pozitívna história,“ dodal Juraj Droba.

Foto: Michal Feik / BSK