zomrel-ekolog-a-byvaly-zupny-poslanec-andrej-kovarik

Zomrel ekológ a bývalý župný poslanec Andrej Kovarik

Zomrel slovenský ekológ, riaditeľ odboru štátnej správy na sekcii ochrany prírody a biodiverzity Ministerstva životného prostredia SR, ako aj bývalý župný poslanec.

Obdivujem ľudí, ktorí dokážu svoju vášeň povýšiť na povolanie, ako Andrej. V oblasti životného prostredia a ochrany prírody presadil veľa dobrých vecí a my všetci vďaka nemu žijeme v zelenšom a zdravšom meste a kraji. Andrej bol veľmi dobrým župným poslancom a príjemným, usmiatym kolegom. Smrť mladého človeka je veľmi smutná. Spoločne s kolegami sme otrasení. Rodine a blízkym vyjadrujem hlbokú sústrasť a prajem veľa síl, aby zvládli najbližšie dni,“ uviedol župan Juraj Droba.

Andrej Kovarik sa narodil 27. júla 1983. Vyštudoval farmakológiu na Strednej priemyselnej škole chemickej a absolvoval Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského.

Ochrane prírody venoval už od mladého veku. Dobre poznal Dunaj, lužné lesy, mestskú zeleň i okolitú prírodu. V minulosti pôsobil aj ako dendrológ Štátnej ochrany prírody SR.

Ako ochranár sa zapojil do blokády plánovaného výrubu na bratislavskom ostrove Sihoť. Kritizoval výrub stromov popri starom koryte Dunaja južne od Bratislavy.

Patril medzi zástancov vzniku Národného parku Podunajsko. Od zvýšenia stupňa ochrany prírody očakával vyššiu ochranu hlavného mesta pred povodňami

Chránené územia tvoria prirodzenú absorpčnú časť pre vysoké povodňové prietoky. Povodňová voda sa na nich môže rozlievať a nezaplaví mesto,“ hovorieval Andrej Kovarik. Presviedčal, že zvýšená ochrana by prospela aj miestnej faune. „Štrkové brehy sú napríklad hniezdiskom kulíka riečneho, v kolmých stenách zas hniezdi rybárik riečny, ktorý je typický pre bratislavské luhy.“