zoskupenie-odivo-ma-narodeniny,-v bratislavskom-babkovom-divadle-bude-oslavovat-rozpravkou

Zoskupenie Odivo má narodeniny, v Bratislavskom bábkovom divadle bude oslavovať rozprávkou

Pri príležitosti 10. výročia svojho vzniku uvedie svoje predstavenia vo vybraných inštitúciách v Bratislave, Prešove a Banskej Bystrici.

Bratislavské bábkové divadlo privíta na svojej dočasnej scéne nezávislé divadelné zoskupenie Odivo. To pri príležitosti 10. výročia vzniku uvedie showcase svojich inscenácií pre deti a dospelého diváka vo vybraných inštitúciách v Bratislave, Prešove a Banskej Bystrici. V Bratislavskom bábkovom divadle predstaví rozprávku O vlkovi, ktorý vypadol z knižky.

Už vám niekedy z obľúbenej knihy vypadol vlk? Je to veľká nepríjemnosť. Stratený blúdi pomedzi riadky, zatúla sa do divočiny aj do praveku k dinosaurom, zaklope na vrátka siedmim kozliatkam a natrafí aj na vlčiu svorku. Koľko písmen a ilustrácií treba preskákať a koľko vlčích kusov zažiť, aby našiel nový domov? 

Inscenácia O vlkovi, ktorý vypadol z knižky otvára tému hľadania bezpečného priestoru, v ktorom nachádzame oporu a prijatie. Je určená divákom od 4 rokov a jej vznik z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

Odivo je nezávislé divadelné zoskupenie, ktoré vedie Mária Danadová a Monika Kováčová. Svoju činnosť začalo bábkovou inscenáciou pre dospelých Láska P a vášeň B, ktorá mala premiéru 22. apríla 2014. 

Pre Odivo je charakteristická rozmanitosť tém, ktorú sa snaží komunikovať prepájaním rôznorodých druhov umenia od bábkového a objektového divadla cez pohybové divadlo, tanec a performanciu v kombinácii s výrazným vizuálnym jazykom a so živou hudbou. V témach sa usiluje zviditeľňovať neviditeľné javy a často čerpá z osobnej skúsenosti. Počas svojej existencie získalo množstvo cien a predstavilo sa na vyše sto festivaloch po celom svete.

Predstavenie v Bratislavskom bábkovom divadle je návratom na známu scénu, divadlo spolupracovalo s nezávislým zoskupením Odivo už dvakrát. Prvá spoločná inscenácia Neviditeľní bola vôbec prvá spolupráca zoskupenia so zriaďovaným divadlom. Získala nomináciu v kategórii Mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla na cenu Dosky a ocenenie Amplion Argentum na medzinárodnom festivale nových foriem kabaretného divadla a pouličného umenia Amplión v Banskej Štiavnici.

Úspešnú spoluprácu si zopakovali pri inscenácii Mauglí, ktorá získala ocenenie Grand Prix na medzinárodnom festivale divadiel pre deti v Bosne a Hercegovine a Cenu mesta Plzeň pre Máriu Danadovú za pohybovú spoluprácu.

Rozprávkové predstavenie so živou hudbou O vlkovi, ktorý vypadol z knižky sa uskutoční v nedeľu 28. apríla o 14.30 a 17.00 na Záhradníckej 95 v Bratislave, kde Bratislavské bábkové divadlo dočasne sídli počas rekonštrukcie svojej budovy. Vstupenky sú už dostupné v predpredaji na internetových stránkach Bratislavského bábkového divadla.