zupne-babkove-divadlo-je-v-zaverecnej-faze-obnovy-a-modernizacie

Župné bábkové divadlo je v záverečnej fáze obnovy a modernizácie

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) finišuje s rekonštrukciami viacerých kultúrnych a historických pamiatok v regióne. Jednou z nich je aj Bratislavské bábkové divadlo (BBD), ktoré má komplexne vynovenú starú časť a získalo aj úplne nové priestory. Aktuálne sa začína všetko pripravovať na novú sezónu 2024/2025.

„Stavebné práce sú ukončené, aktuálne prebieha kolaudačné konanie. Bola namontovaná a prevzatá projekčná, zvuková a svetelná technika. Nasledovať budú práce na interiérovom vybavení, inštalovaní nábytku. Potom sťahovanie, skúšanie a následné otvorenie. Bábkáč je veľmi obľúbeným a aj najnavštevovanejším divadlom v kraji. Získava za svoju tvorbu mnohé ocenenia na domácich i zahraničných pódiách. Takmer 10 rokov hrá v náhradných priestoroch, preto si takúto modernizáciu určite zaslúžilo. Bude to divadlo 21. storočia a zároveň najmodernejšie bábkové divadlo na Slovensku,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.

Komplexná obnova pozostávala z rekonštrukcie pôvodnej starej časti divadla a výstavby novej budovy, teda divadelnej sály a foyer vo dvore. Novinkou je výťah a zelená strecha umiestnená práve nad sálou divadla. Prispeje k zníženiu nákladov na vykurovanie aj chladenie budovy, plus zvýši zvukovú izoláciu a vizuálne spríjemní prostredie s priaznivým dopadom na životné prostredie.

Okrem javiska a hľadiska má divadlo už aj zázemie pre hercov, šatne, skúšobný priestor, samozrejme kancelárie pre zamestnancov a umelecké dielne. Premenou prešlo foajé, ktoré bude nielen vstupnou bránou do divadla, ale fungovať tu bude detská cukráreň s interaktívnymi prvkami a na stenách sa budú môcť návštevníci začítať do stručnej histórie divadla. Nový workshopový priestor vznikol pod strechou na 4. poschodí a divadlo bude mať aj otvorený depozitár bábok, kam môžu návštevníci nahliadnuť a zistiť všetko o tom ako vznikajú bábky.

Aktuálne hrá BBD ešte stále v náhradných priestoroch Radošinského naivného divadla. Avšak novú sezónu „bábkač“ odštartuje v septembri 2024 už v nových priestoroch na staronovej adrese na Dunajskej ulici. Na návštevníkov čakajú prehliadky divadla, obľúbené predstavenia, ale aj nové projekty ako 0. ročník divadelného festivalu, ktorým by sa vrátila naspäť tradícia Bienále a mnohé ďalšie prekvapenia.

Pozrite si video: