ako-zvladnut-stedry-vecer,-ak-ste-smutni-alebo-osameli

Ako zvládnuť Štedrý večer, ak ste smutní alebo osamelí

Celé vianočné prípravy vyvrcholia tým, že si všetci spoločne sadneme k stolu. Avšak býva to častokrát aj moment, kedy sme najviac vystresovaní, vyčerpaní a skutočne už nemáme na nič trpezlivosť. Aj napriek tomu, že sa možno tešíme z toho, že sme všetci spolu, môže byť náročné komunikovať a prispôsobiť sa ľuďom, ktorých nevídame tak často. Tu je niekoľko rád, ako zvládnuť večeru a zachovať si rovnováhu. 

Požiadať o pomoc

Niekedy máme pocit, že počas sviatkov musíme fungovať perfektne a nemáme priestor na chyby alebo slabosti. To však vôbec nie je pravda. Je úplne v poriadku, ak sa v štedrovečerné ráno necítime dobre, ak potrebujeme pokoj, ak nevládzeme. A je rozhodne v poriadku ak požiadame o pomoc a porozumenie svojich blízkych. Či už tým, že nám pomôžu s domácimi prácami a varením, alebo aj tým, že vymyslíme iný plán, ako Vianoce spolu stráviť.

Byť iba pozorovateľom

Ak nie je možné zo situácie odísť a niečo v rozhovore našich blízkych sa nás dotýka, môžeme sa stať iba pozorovateľom. Predstaviť si, že sme momentálne len niekto, kto sa pozerá na predstavenie alebo film a nie sme súčasťou tejto situácie.Tým, že budeme len pozorovať a hodnotiť, sa vyhneme emočnému zapojeniu a častokrát aj ublíženiu, ktoré by nám to mohlo priniesť.

Time-out

Niekedy toho na nás môže byť proste veľa a potrebujeme trochu kľudu a pokoja. Je úplne okej si ho pre seba nájsť aj počas večere a priamo si ho vypýtať. Ak to však nie je možné, vieme nájsť činnosti, ktoré nás dostanú mimo diania a zároveň sa pri nich môžeme venovať sebe. Napríklad to, že sa ponúkneme umyť riady, skontrolovať jedlo, pripraviť čaj alebo len ísť na wc a dlhšie tam zostať.

„Počas Vianoc nezabudnime byť láskaví aj sami k sebe.“

Počítať do 10

Počas sviatkov toho na nás môže byť skutočne veľa. Veľa hluku, veľa zvedavých otázok, veľa podpichovačných narážok. A niekedy je skutočne náročné udržať pokoj a odpovedať s rozvahou. Preto môžeme pri každej takejto odpovedi alebo otázke počítať do 10 a dať si priestor na to reagovať inak.

Odísť

Niekedy môžeme mať pocit, že všetky tieto veci musíme znášať a musíme ich pretrpieť, aj keď sa necítime dobre. Ale rozhodne to nie je pravda. Ak je toho na nás veľa, ak už nevládzeme, tak je v poriadku odísť od situácie, ktorá nám ubližuje, alebo nám nie je príjemná. Najdôležitejšie je naše bezpečie a pohoda!

Vianoce sú deň v roku, kedy spomíname na svojich blízkych a želáme si, aby boli s nami. Ak sú to prvé Vianoce, ktoré túto stratu zažívame, vie to byť skutočne náročné a bolestivé. Nie je správny ani nesprávny spôsob, ako osláviť prvé Vianoce bez našich blízkych. Či už to bude tým, že ich neoslávime vôbec, v menšej miere, alebo tak, ako zvykneme, je to úplne v poriadku. Každý z nás smúti iným spôsobom a pre každého je dôležité niečo iné.

Buďte k sebe navzájom láskaví a chápaví a dajte priestor všetkým spomenúť si na blízkeho človeka tak, ako to potrebujú. Či už sa o tom potrebujú rozprávať alebo sa radšej kvôli svojej pohode tomuto spomínaniu vyhnú. Ani jeden spôsob neznamená, že sme nášho blízkeho mali radi menej. Jednoduchá vec, ktorú sa môžeme svojich blízkych opýtať je: “Ako ti môžem pomôcť?”. A nechať ich rozhodnúť, čo v tomto momente potrebujú.

Dôvody na vianočnú osamelosť môžu byť naozaj rôzne. Niektorí sú vzdialení od svojich blízkych, iní o svojich blízkych prišli a pre niekoho je to slobodné rozhodnutie. Nech je to akokoľvek, každý z nás si zaslúži byť k sebe láskavý. Napríklad aj tým, že zostaneme aktívni a budeme sa venovať svojím koníčkom, veciam, ktoré nás bavia. Alebo aj tým, že sa pôjdeme prejsť do prírody a zostaneme v pohybe.

To, že budeme na Vianoce sami, neznamená, že si ich nemôžeme užiť. Buďte k sebe otvorení a transparentní. Povedzte si, ako sa cítite. Je absolútne normálne sa takto cítiť a o týchto pocitoch hovoriť so svojimi blízkymi, kamarátmi alebo aj odborníkmi na linkách pomoci. A aj keď zostaneme sami, zaslúžime si pre seba vytvoriť také prostredie, ktoré bude príjemné, navariť si to, na čo máme chuť a užiť si vianočnú atmosféru tak, ako to pôjde.

Ak aj so svojimi blízkymi nemôžeme byť v kontakte naživo, môžeme s nimi zostať v kontakte cez telefón alebo online. Alebo sa pripojiť k mnohým komunitám, ktoré poskytujú miesto pre osamelých ľudí na Vianoce. A aj ak by ste takúto komunitu nenašli, môžete svoj čas venovať pomoci ľuďom alebo zvieratám, ktoré ju skutočne potrebujú a stráviť sviatky aj s nimi.

Zdroj: IPčko