AKTUÁLNA INFORMÁCIA: HLAVNÝ HY…

AKTUÁLNA INFORMÁCIA: HLAVNÝ HYGIENIK SR VYDAL DNES O 19.30 H NASLEDUJÚCE ODPORÚČANIE

Odporúčanie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v súvislosti s výskytom koronavírusu v Taliansku

Na základe aktuálnych informácií o výskyte nového koronavírusu v Taliansku Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča zvážiť občanom Slovenskej republiky cestovať do krajín, resp. oblastí, kde je zaznamenané šírenie koronavírusových ochorení. Cestovaním do oblastí, kde sa šíri koronavírus, sa občania vystavia riziku, že sa nakazia a môžu byť prameňom nákazy pre ďalšie osoby.

Aktuálna situácia v súvislosti s výskytom koronavírusu v Taliansku:

V izolácii na severe Talianska je aktuálne cca 50 000 osôb. K dnešnému dňu 26.2.2020 (10,00 h) je na talianskom území registrovaných 322 prípadov nákazy koronavírusom v 9 regiónoch (Toskánsko, Sicília, Lombardia, Benátsko, Emilia Romagna, Piemont, Lazio, Trentino Alto Adige, Liguria). Celkový počet úmrtí 11.

Zákonným dekrétom talianska vláda v Lombardsku a Benátsku zaviedla zákaz premiestnenia a prístupu do nasledujúcich obcí a oblastí (10 obcí v Lombardsku – Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo e San Fiorano – a 1 v Benátsku – Vo’ Euganeo), pozastavenie verejných zhromaždení a všetkých foriem stretnutí na verejných alebo súkromných miestach, pozastavenie služieb detského a školského vzdelávania a školských výletov, návštevy múzeí a galérií, pozastavenie konkurzných konaní a činnosti verejnej správy bez toho, aby bolo dotknuté poskytovanie základných a verejnoprospešných služieb, uplatňovanie karantény s aktívnym dohľadom na osoby, ktoré boli v úzkom kontakte s ľuďmi postihnutými vírusom a ustanovenie povinnosti pre tých, ktorí vstúpili do Talianska z epidemiologických rizikových oblastí, aby o vstupe informovali odbor prevencie príslušnej zdravotnej spoločnosti, pozastavenie práce pre niektoré druhy podnikania a ukončenie niektorých druhov obchodných činností. Prístup k základným verejným službám a podnikom na účely nákupu základných potrieb je podmienený použitím osobných ochranných prostriedkov, obmedzuje sa prístup, príp. sa pozastavujú služby prepravy tovaru a osôb s výnimkou osobitných výnimiek.
Dekrét rovnako stanovuje, že nedodržanie opatrení na zabránenie šírenia vírusu je trestné.

Vzhľadom na závažnosť ochorenia a prísnejšie hygienické a preventívne opatrenia je pri cestovaní do Talianskej republiky potrebné očakávať zvýšenú kontrolu zdravotného stavu pasažierov prichádzajúcich do krajiny.

Foto: ilustračné – návšteva hlavného hygienika na cvičení ku koronavírusu v nemocnici