co-je-stres-a-co-so-mnou-robi?

Čo je stres a čo so mnou robí?

Stres je pocit, ktorý máme, keď sa cítime pod tlakom. V živote každého z nás sa objavia momenty, kedy sa môžeme cítiť v napätí, rozrušení, ustarostení, nahnevaní, pod tlakom, či smutní. V takýchto náročných situáciách sa tieto pocity dajú považovať za bežné a normálne, dokonca môžeme pociťovať aj viacero takýchto pocitov naraz. 

  • Stres nesúvisí iba s tými smutnými a náročnými témami, aj pozitívne veci a udalosti môžu pôsobiť stresujúco, napríklad taká stužková, štátnice, promócie, svadba,…sú to významné udalosti v našich životoch, ale pocity, ktoré pri nich cítime môžu byť rôzne.
  • Stres nemusí byť iba ten, ktorý nás v niečo „zablokuje“, ale v primeranej miere môže pôsobiť aj opačne, môže byť „nakopnutím“ k tomu, aby sme vstali a konali.
  • Ak je stres príliš silný, intenzívny a dlhodobý, môže spôsobiť psychické ťažkosti. Preto v takejto chvíli nezostanete so svojimi pocitmi osamote a obrátite na niekoho, komu dôverujete alebo na odborníka – „face to face“ alebo anonymne na linkách pomoci.
  • Príliš veľa stresu a pocit, že nemáme život pod kontrolu, môže mať vplyv na náladu, pohodu a vzťahy s ľuďmi okolo nás.
  • Jednoducho povedané, stres vzniká vtedy, keď je toho v našom živote príliš veľa.
  • Preto odporúčame všetko s mierou a v zdravých medziach, pretože extrémy môžu naozaj spôsobiť komplikácie, ktoré by nemali zostať bez povšimnutia.

Je OK, ak nie si OK – POMOC PRI STRESE EXISTUJE – klikni sem

Čo spôsobuje stres?

Existuje mnoho faktorov a dôvodov, ktoré môžu vyvolávať stres. Každý z nás je iný, líšime sa v tom ako vyzeráme, v záľubách, v konaní, v obliekaní,…jednoducho v mnohých veciach. Táto odlišnosť sa prejavuje aj v tom, čo v nás môže vyvolávať stres, ako na stresové situácie reagujeme, ale aj v tom, ako ich zvládame. Stresuješ sa napríklad pred písomkou z matiky a máš pocit, že tvojmu spolužiakovi to je úplne jedno?? Je to ok, pre neho písomka z matiky stresujúca nie je, ale keď má ísť odpovedať napríklad ústne z nemčiny, tak sa on spotí od hlavy až po päty, zatiaľ čo ty si úplne „safe“.