MYDLO, ANEB ZBRAŇ HROMADNÉHO N…

MYDLO, ANEB ZBRAŇ HROMADNÉHO NIČENIA VÍRUSOV ?

Ľudia zvyčajne mydlo vnímajú ako niečo jemné a upokojujúce, ale z pohľadu mikroorganizmov ide často o veľmi deštruktívnu zbraň. Kvapka obyčajného mydla zriedeného vo vode úplne postačí na roztrhnutie a zabitie mnohých druhov baktérií a vírusov, vrátane nášho nového koronakamoša. Tajomstvom pôsobivej sily mydla je jeho štruktúra.

Mydlo je tvorené z molekúl v tvare špendlíkov, z ktorých každá má hydrofilnú hlavu – ľahko sa viaže s vodou – a hydrofóbny chvost, ktorý sa vody bojí a uprednostňuje manželské zväzky s olejmi a tukmi. Keď sú tieto molekuly rozptýlené vo vode, tak si plávajú sem a tam, pričom interagujú s inými molekulami a zhromažďujú sa do malých bublín nazývaných micely. Pri ich tvorbe smerujú hlavičky von a chvosty sú vtiahnuté dovnútra.

Keď si umyješ ruky mydlom a vodou, obklopíš všetky mikroorganizmy na pokožke týmito molekulami mydla. Hydrofóbne časti voľne plávajúcich molekúl sa zo všetkýchch síl snažia vyhnúť vode, a preto úporne hľadajú všetko čo je tvorené tukmi. V tomto prípade sa zapichnú do lipidových obalov určitých mikróbov, či vírusov a zničia ich.

Ako také pačidlo, rozvrátia celú štruktúru obalu a všetky esenciálne proteíny sa následne vylejú z popraskaných membrán do okolitej vody. Práve takto mydlo dokáže zabiť baktérie a nadobro zneškodniť vírusy.

Umývanie sa mydlom a vodou je jednou z kľúčových praktík v oblasti verejného zdravia, ktoré dokáže významne spomaliť výskyt pandémií a obmedziť počet infekcií. Takže zatiaľ čo na molekulárnej úrovni mydlo veci rozbíja, tak na úrovni spoločnosti nás chráni a významne pomáha udržovať zdravie. Spomeň si na to najbližšie, keď budeš chcieť obísť umývadlo.

Ak sa ti infografika páči, tak ju nezabudni prezdielať svojim blízkym a facebookovým kamošom.

zdroj:
https://www.nytimes.com/…/soap-coronavirus-handwashing-germ…