Pomôžme tým najzraniteľnejším …

Pomôžme tým najzraniteľnejším z nás

V Bratislave žije približne 80 000 ľudí starších ako 65 rokov. Kým niektorým v tomto zložitom období pomáhajú ich rodiny, blízki, či mesto a mestské časti prostredníctvom svojich služieb a zariadení, iní seniori môžu žiť osamelo a táto podpora im chýba. Možno im nemá kto nakúpiť, priniesť lieky. Možno majú jednoducho strach.

Pomôcť môže každý z nás. Ako?

▪️ Buďte opatrní. Myslite na to, že seniori sú najzraniteľnejšou skupinou vo vzťahu k ochoreniu COVID-19. Preto, v prípade, že máte podozrenie, príznaky, alebo ste prišli do styku s nakazenou osobou, určite sa nestýkajte so seniormi.

▪️ Zavolajte svojim rodičom či starým rodičom a buďte pre nich zdrojom overených informácií a rád, ako znížiť riziko nákazy koronavírusom ? https://www.facebook.com/…/a.21836939155…/3052142598182090/… Zároveň ich podporte v tom, aby tieto informácie šírili ďalej k osamelejším seniorom, s ktorými sú v telefonickom kontakte. A na zmiernenie pocitu izolácie skúste svojim blízkym predstaviť napr. videohovory.

▪️ Určite máte vo svojom okolí staršieho človeka, ktorý práve v tomto období môže potrebovať vašu pomoc. Spomeňte si na svojich starších susedov a nájdite si na nich čas. V prípade, že máte na susedov telefón, zavolajte im, ponúknite im pomoc, upokojte ich a sprostredkujte im overené a kvalitné informácie o znižovaní rizík šírenia koronavírusu.
Nemáte číslo na vašich starších susedov? Zazvoňte či zaklopte im a ponúknite im pomoc a tiež kontakt na seba. Samozrejme, toto jedine v prípade, ak je váš zdravotný stav absolútne v poriadku. A aj vtedy obzvlášť starostlivo dodržujte preventívne hygienické opatrenia – dodržte bezpečnú vzdialenosť, umyte si predtým ruky (bezpečný odstup, nepodávanie si rúk). Pretože prenášať ochorenie môžete aj bez príznakov.

▪️ Keď máte číslo, pýtajte sa. Potrebujú vaši starší susedia pomoc s nákupmi či s vyzdvihnutím liekov? Ak môžete, urobte nákup za nich. Vďaka vašej pomoci tak nebudú vystavení zbytočnému riziku kontaktu s ľuďmi, ktorý by pre nich mohol mať vážne dôsledky. Môžete sa dohodnúť, že im pre zníženie rizika necháte nákup pred dverami. Pomôcť môžete aj sprostredkovaním informácií o možnostiach online nákupu a donášky.

▪️ Ak môžete, zintenzívnite telefonický kontakt s vašimi staršími susedmi a zdieľajte s nimi nielen informácie o rizikách, ale aj o radostiach, o knihách, o hudbe, o spoločných záujmoch, o spoločných klebetách, či o iných maličkostiach a plánoch. Pomôžete tak budovať pocit dôvery a zároveň zabránite pocitu izolácie.
Tiež im pripomeňte, že v minulosti už zvládli množstvo ťažkých situácií a ubezpečte ich, že pri dodržiavaní základných hygienických opatrení zvládnu aj túto.

▪️ Zdieľajte túto výzvu, aby sa informácia o dôležitosti solidarity so seniormi dostala k čo najväčšiemu počtu ľudí.
Musíme si predsa pomáhať.

V rámci pomoci seniorom pripravujeme aj telefonickú linku, na ktorej nás budú môcť kontaktovať so svojimi otázkami alebo požiadavkami o konkrétnu pomoc.

Viac o pomoci mesta seniorom a seniorkám nájdete v tlačovej správe ? https://bratislava.sk/…/sp…/pomahame-najzranitelnejsim-z-nas