stres-zo-stresu:-je-to-normalne?

Stres zo stresu: Je to normálne?

V podcaste Internetovej poradne pre mladých ľudí IPčko.sk porozpráva klinický psychológ Miloš Šlepecký o psychickom strese.

„Čo zase panikáriš?“ Veta, ktorú ste možno niekedy v živote od svojho okolia počuli aj vy. Síce zaužívaná formulácia, no v podstate nesprávna. Väčšinou ju povieme človeku, ktorý je nervózny, alebo má z niečoho stres. Ale prečo to teda nie je správne? Panika je krátkodobý, intenzívny a prudký stav, pričom stres, ktorý v dnešnej dobe najčastejšie zažívame, je aktuálnou odpoveďou na prežívanú záťaž. A práve o strese prišiel porozprávať ďalší skvelý hosť – klinický psychológ, psychoterapeut a vysokoškolský pedagóg, docent PhDr. Miloš Šlepecký, PhD.

Ako ľudia sme sa v mnohých situáciách museli časom prispôsobiť a rovnako je to aj so stresom. Kým historicky ho ľudia pociťovali pri rôznych typoch ohrozenia (väčšinou života) a tento pocit bol skôr „fyzikálny“ a mal za cieľ zachrániť človeku život, dnes zažívame v drvivej väčšine stres psychický. Z krátkodobého a silného pocitu v minulosti sa dnes stal síce menší, ale, bohužiaľ, chronický. Niektorí jedinci sa s tým dokážu vysporiadať sami, niektorí sa obrátia na odborníka, aby im pomohol vyriešiť, ako sa v danej situácií zachovať a niektorí sa s nepríjemnými pocitmi pasujú celý život. Tak „nestresujte“ a radšej si vypočujte najnovší diel podcastu hmmm… a dozviete sa ako funguje stresový kopec, aký je rozdiel medzi eustresom a distresom a kam až môže neliečený stres zájsť.

Ďalšie diely podcastu „hmmm…“ nájdete aj TU.

Zdroj: IPcko.sk