tip-na-vylet:-raciansky-okruh

Tip na výlet: Račiansky okruh

V Rači a jej okolí je toľko krás a zaujímavých miest, že sme sa im rozhodli venovať samostatný výlet. Uvidíte, že vinohrady nie sú jediný poklad, ktorý ukrýva.

Dĺžka trasy je asi 16 kilometrov, prevýšenie 620 metrov a ak si spravíte jednu prestávku, výlet vám bude trvať asi 5 hodín.

Trasa: Račiansky okruh: Rača – Biely kríž – Medené Hámre – Svätý vrch – Pánova lúka – Malá Baňa – Rača

  • Z mestskej časti Bratislava – Rača, od električky sa vyberieme po modrej turistickej značke, po Detvianskej ulici smerom hore, po chvíli prídeme na kruhový objazd na nám. A. Hlinku. Pokračujeme vpravo, prechádzame okolo známej krčmy Traja zajaci a začíname stúpať po Potočnej ulici smerom do lesa. Prejdeme okolo parkoviska tesne pod lesom a zabočíme na turistický chodník, ktorý ide súbežne po ľavej strane od asfaltovej cesty.
  • Po príjemnom lesnom chodníku miernym stúpaním prídeme cca po 800 m k bývalej zjazdovke Slalomka, ktorá je už v dnešnej dobe nefunkčná a pekne zarastená. Pokračujeme ďalej, sledujúc modrú turistickú značku, prekrižujeme asfaltku a stále miernym stúpaním pokračujeme až k horárni na Bielom kríži. Asi v polovici tohto nenáročného stúpania sa nachádza pri asfaltovej ceste Horvátov kríž.
  • Horáreň Biely kríž je vyhľadávané, kultové miesto pre bratislavských turistov a cyklistov. Križujú sa tu viaceré turistické a cykloturistické trasy, je tu nabíjacia stanica pre elektrické bicykle, dva bufety, ktoré sú otvorené väčšinou cez víkendy a sviatky. Samotná horáreň bola nedávno zrekonštruovaná a slúži ako možnosť ubytovania. Pod horárňou je malá ohrada s kozami. Na Bielom kríži je i cykloodpočívadlo, s cykloturistickou mapou, stojanmi na bicykel.
  • Z Bieleho kríža budeme pokračovať popri chate Klinec, prejdeme cez potok Vydrica a po krátkom stúpaní začneme klesať k asfaltovej ceste v údolí Červeného potoka. Na asfaltovej ceste zabočíme doľava a budem ďalej klesať až na križovatku Medené Hámre.  Tu môžeme sa ísť pozrieť na peknú kaplnku sv. Michala, archanjela, cca 300 m vpravo po asfaltovej ceste a vrátiť sa späť na trasu výletu.
  • Od križovatky na Medených Hámroch pokračujeme po asfaltovej ceste doľava a po cca 400 m prídeme k turistickému smerovníku Pod Dračím hrádkom. Tu z asfaltky odbočíme doľava, prejdeme cez potok a začneme stúpať stále po modrej turistickej značke na hrebeň Svätého vrchu. Asi v dvoch tretinách stúpania je pekný výhľad na zrúcaninu hradu Pajštún. Od smerovníka na Svätom vrchu zabočíme doľava a po príjemnej lesnej ceste pôjdeme cca 500 m, kde z nej odbočíme doprava a prejdeme cez kopec do údolia potoka Vydrica.  Po ľavej strane Vydrice pokračujeme asi 500 m a odbočíme prudko doľava a po krátkom stúpaní prídeme na Pánovu lúku, kde je pekný prístrešok, možnosť oddychu.
  • Z Pánovej lúky sa po chvíli dostaneme na asfaltovú cestu pri smerovníku Vypálenisko, prekrižujeme ju a po turistickom chodníku pokračujeme smerom do Rače. Prejdeme povedľa zaujímavého Brichtovho kríža, a neskôr prídeme k Malej Bani. Oplatí sa vyjsť na tento malý, ale inšpiratívny vrchol, kde je osadený drevený kríž, piknikové stoly, hojdačka a dokonca aj malá horská knihovňa. Je to príjemné piknikoví miesto nad Račou.
  • Z Malej Bane už len po chodníku klesneme do mestskej časti Bratislava – Rača a povedľa pekného amfiteátra a miestneho kúpaliska prídeme späť na nám. A. Hlinku a odtiaľ po Detvianskej ulici až do cieľa nášho výletu, k električke MHD.

Virtuálnu mapu výletu nájdete TU.

Rača, Kostol sv. Jakuba a Filipa
Rača, Námestie A.Hlinku
Skala nad turistickým chodníkom
Slalomka, bývalá zjazdovka
Polder nad Račou
Horvátov kríž
Biely kríž
Horáreň, Biely kríž
Medené Hámre, križovatka cyklotrás
Kaplnka sv. Michala Archanjela, Medené Hámre
Križovatka trás pod Dračím hrádkom
Lávka cez Stupavský potok
Svätý vrch
Svätý vrch, turistický smerovník
Údolie Vydrice, križovatka trás
Pánova lúka
Vypálenisko
Malá Baňa
Malá Baňa, horská knižnica
Malá Baňa, hojdačka
Malá Baňa, pohľad zdola
Malá Baňa, Cimrman
Smerovník pod Malou Baňou
Mapu nájdete tu: http://www.cykloserver.cz/f/efbd267526/