zatva-2023:-uroda-bude-najlepsia-za-poslednych-pat-rokov

Žatva 2023: Úroda bude najlepšia za posledných päť rokov

Žatevné práce na Slovensku sú v plnom prúde, poľnohospodári očakávajú nadpriemernú úrodu obilia. Pomohlo k tomu priaznivé jarné počasie s dostatkom vlahy a nižšími teplotami.

,,Ak bude žatva pokračovať ako doteraz a počasie bude poľnohospodárom priať, očakávame úrodu pšenice na úrovni 2,3 milióna ton, čo znamená, že budeme na viac ako 200 % sebestační. Veľmi dobré výsledky budú aj v prípade jačmeňa, repky, či ovsa. Predpokladané výnosy z hektára budú najvyššie za uplynulých päť rokov“ zhrnul minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš.

Pšenica, ktorá tvorí tri štvrtiny plôch hustosiatych obilnín, sa v tomto roku pestuje na odhadovanej ploche 406 tis. ha. Priemerný výnos pšenice sa predpokladá na úrovni 5,66 t/ha, čo je o 11 % nad 5-ročným priemerom. Predpokladaná celková úroda jačmeňa by mala dosiahnuť úroveň 608 tis. ton, čo predstavuje medziročný nárast o 9 % s priemerným výnosom jačmeňa 5,35 t/ha. Vyššie úrody sa očakávajú aj u ostatných obilnín, ktoré však tvoria menej ako 6 % z plôch hustosiatych obilnín. Osevná plocha raže sa medziročne výrazne zväčšila z 9,5 tisíc na takmer 12-tisíc hektárov a jej úroda by mala byť vďaka miernemu nárastu hektárových výnosov až 44-tisíc ton, čo predstavuje medziročný nárast o 38 %. Úroda ovsa by mala prevýšiť 27 tis. ton a úroda tritikale sa očakáva na úrovni 33 tis. ton.

Žatva sa na Slovensku začala tradične v južných okresoch, z ktorých sa postupne presúva do severnejších. SPPK informovala, že po 28. týždni je pozberaných 91 %  jačmeňa ozimného, 59 % jačmeňa jarného 43 % pšenice ozimnej, 31 % pšenice jarnej a 67 % repky.

Zdroj: mpsr.sk/