bkis-pomoze-zrealizovat-vase-letne-podujatie.-ziadosti-prijima-do-konca-februara

BKIS pomôže zrealizovať vaše letné podujatie. Žiadosti prijíma do konca februára

Ak plánujete v lete organizovať kultúrne alebo komunitné podujatie, môžete žiadať o podporu Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Mestská organizácia zapožičia mobiliár, poskytne pódium, ozvučenie či priestory, ktoré má v správe. Uzávierka aktuálneho kola predkladania žiadostí v systéme Open Call je 28. februára.

Formulár „Podpora a spolupráca“ systému Open Call je určený organizátorkám a organizátorom s hotovými projektami, do ktorých BKIS už dramaturgicky nevstupuje. Predkladateľky či predkladatelia môžu žiadať o technickú, produkčnú podporu, požičať si inventár, získať na podujatie priestor koncertnej siene Klarisky s kapacitou 200 sediacich divákov či Kultúrnu scénu v Sade Janka Kráľa. Všetky schválené žiadosti automaticky získajú aj marketingovú podporu. Aktuálna výzva je určená pre podujatia realizované v letnom období  – od 1.6. do 30.9.2023. Zároveň sa tak môžu stať súčasťou najväčšieho a najstaršieho mestského festivalu – Bratislavské kultúrne leto.

Podporu môžu získať jednotlivci i firmy

Prioritou otvorenej výzvy BKIS je podpora občianskych aktivít a komunít v Bratislave, rozvoj verejných priestranstiev a vytvorenie lepších podmienok pre zvýšenie dostupnosti kultúry na celom území hlavného mesta. Uchádzať sa o podporu môžu jednotlivci, živnostníčky, občianske združenia, neziskové organizácie, nadácie, neformálne iniciatívy, ale aj komerčné subjekty. Žiadateľky a žiadatelia nemusia mať sídlo v hlavnom meste, dôležité je, aby sa na území mesta konalo ich podujatie.

Aké projekty majú šancu uspieť

„Podujatia by mali byť prístupné pre širokú verejnosť, podporovať hodnoty otvorenej spoločnosti a mať jasne zabezpečený realizačný plán,“ hovorí riaditeľka BKIS Katarína Hulíková a dodáva: „Našou snahou je aj naďalej podporiť maximálny počet projektov s ohľadom na interné kapacity organizácie.“

Žiadosti prijaté do 28.2. prostredníctvom formuláru „Podpora a spolupráca“ vyhodnotí komisia do konca marca 2023. O podporených projektoch rozhodnú okrem zástupcov BKIS aj zástupca hlavného mesta SR Bratislava a zástupkyňa odbornej verejnosti. Bodovanie žiadostí vychádza zo zverejnených hodnotiacich kritérií tak, aby bol zabezpečený transparentný výber najkvalitnejších projektov.

Festivaly, prednášky, koncerty

Open Call mestská organizácia spustila vo februári 2022 a prostredníctvom formuláru „Podpora a spolupráca“ pomohla dosiaľ zrealizovať 120 podujatí. Pomoc získali napríklad medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie, séria diskusií Kapitalks, Galaprogram Divé maky či mestský festival Živé Račko. „Bez technickej podpory od BKIS by sme dnes nepripravovali už štvrtý ročník festivalu. Ak niekto uvažuje o organizácii kultúrneho podujatia, odporúčam zapojiť sa do výzvy Open Call,“ hovorí organizátor festivalu Pavol Troiak, ktorému stredisko zapožičalo mobiliár a podujatie podporilo technicky aj komunikačne. Všetky dôležité informácie o výzve, formuláre, zoznam dostupnej techniky a mobiliáru, aj celé znenie hodnotiacich kritérií pre prijaté žiadosti nájdete na www.opencall.sk.

Zdroj: BKIS; Foto: Milan Maršalka