lepsia-dostupnost-mestskej-hromadnej-dopravy-v-pezinku

Lepšia dostupnosť mestskej hromadnej dopravy v Pezinku

Mestská hromadná doprava v Pezinku sa od 8. januára 2024 rozšíri – autobusy budú jazdiť až na troch nových linkách tak, aby sa obyvateľky a obyvatelia dokázali pohodlne prepraviť v rámci mesta. Zároveň sa rozširuje aj prevádzková doba, pretože autobusy budú premávať v častejších intervaloch ako doteraz počas celého týždňa.

Referát dopravy a technickej infraštruktúry Mestského úradu v Pezinku uskutočnil analýzu, na základe ktorej pribudli v rámci mesta nové linky. S touto aktivitou súvisia aj stavebné práce pre vytvorenie nových zastávok, ktoré sú v tomto období vo finálnej fáze. Nové linky boli navrhnuté s cieľom zlepšiť dopravnú situáciu v meste a blízkom okolí.

Nová linka bude spájať Železničnú stanicu a Kučišdorfskú dolinu. Toto spojenie bude prechádzať cez oblasti Muškát aj Cajla. Druhá nová linka predstavuje spojenie medzi sídliskom Juh a Železničnou stanicou. Toto spojenie je veľmi dôležité pre obyvateľov sídliska Juh, ktorí budú mať jednoduchý prístup k železničnej stanici a ďalším cestovným možnostiam.

Linka A: 1 smer Nemocnica
Linka A: 11 smer Železničná stanica
Linka B: 2 smer Nemocnica
Linka B: 22 smer Železničná stanica
Linka C: 3 smer  Kučišdorfská dolina
Linka C: 33 smer  Železničná stanica
Linka D: 4 Železničná stanica – Sídlisko Juh – Trhovisko – Železničná stanica.

MHD bude premávať aj cez víkendy a počas sviatkov, doterajšia premávala len počas pracovných dní.  Okrem nových liniek tiež pribudne viacero zastávok. Celkovo bude v rámci MHD až 24 zastávok pre ešte viac možností na nastúpenie a vystúpenie z autobusu. Tieto nové zastávky budú strategicky umiestnené po celom meste, aby bolo cestovanie čo najkomfortnejšie. Niektoré z nich budú dokončené až v priebehu mesiaca január 2024. Cestovné poriadky sa budú nachádzať na každej zastávke, rovnako aj v elektronickej forme na webovej stránke mesta Pezinok.

Nové linky a cestovné poriadky prinesú množstvo nových podnetov. Mestská hromadná doprava v Pezinku je realizovaná dopravcom AZ-Lines, s.r.o.. Pre komunikáciu s verejnosťou sú zriadené emailové adresy na Mestskom úrade v Pezinku a aj u dopravcu. Všetky podnety, nápady, sťažnosti atď. prosíme komunikovať buď s Mestom Pezinok alebo priamo s dopravcom na adresách:
Mestský úrad: mestskadoprava@msupezinok.sk
Dopravca: mhdpk@az-lines.sk

S novými cestovnými linkami prichádza aj novinka v nasadenie CNG autobusov do prevádzky mestskej hromadnej dopravy. V Pezinku budú premávať autobusy SOR IBNG 9,5 od výrobcu Iveco, ktoré majú kapacitu pre 26 osôb na sedenie, 46 osôb státie a 1 priestor pre vozík alebo detský kočík.

CNG je skratka anglického názvu „Compressed Natural Gas“ čo v preklade znamená stlačený zemný plyn. Je to bežný plyn ktorý sa využíva aj na kúrenie, varenie a čoraz častejšie sa využíva aj pre pohon motorov.

Využívanie CNG pre dopravu má hneď niekoľko benefitov:

  • Má nízke hodnoty emisií oxidu uhličitého a oxidov dusíka.
  • Vysoké oktánové číslo priaznivo ovplyvňuje chod a životnosť motora.
  • Hlučnosť motora je až o tretinu nižšia v porovnaní s bežnými spaľovacími motormi.
  • Za CNG vozidlá sa platí o 50% nižšia cestná daň.
  • CNG palivo je najúspornejšie palivo súčasnosti.

Využitím CNG pohonu pre mesto zároveň napĺňame zákon 214/2021 Z.z. Zákon o podpore ekologických vozidiel cestnej dopravy.

Zaujímavá informácia: Všetky štyri linky dohromady počas roka najazdia 112 tisíc kilometrov.

Mestská hromadná doprava je v porovnaní s osobnou automobilovou dopravou ekologickejšia, efektívnejšia pri redukcii dopravných kolapsov a pri využívaní autobusov nie je potrebné riešiť parkovanie auta. Prestupom  do prostriedkov MHD sa znižuje riziko vzniku dopravnej zápchy na cestách Pezinka. Zároveň sa odľahčí aj verejný priestor, ktorý je často zbytočne prehustený osobnými automobilmi. Zvýšenie dostupnosti autobusovej dopravy v Pezinku vedie ku skvalitneniu života v meste a v blízkom okolí a ku znižovaniu uhlíkovej stopy.

MHD od 8. 1. 2024 do 29. 2. 2024 bude zadarmo.

Od 1. 3. 2024 sa mení cena cestovného lístka nasledovne:

  • Základný cestovný lístok – 0,50 EUR s DPH
  • Deti do 6 rokov – zadarmo, po dobu trvania zmluvy.
  • Cestujúci nad 70 rokov – zadarmo, po dobu trvania zmluvy.
  • Študenti budú mať zľavnené lístky

Platba bude umožnená v hotovosti alebo platobnou kartou (elektronicky).

MHD v Pezinku nie je súčasťou IDS BK.