bsk-planuje-v-petrzalke-vybudovat-kampus-zdravia-a-sportu

BSK plánuje v Petržalke vybudovať kampus zdravia a športu

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) plánuje v bratislavskej Petržalke vybudovať kampus zdravia a športu. Prepojiť má aktivity stredoškolského vzdelávania, profesionálnej športovej prípravy i diagnosticko-rehabilitačného a výskumného pracoviska zameraného na prevenciu a osvetu verejného zdravia. Vyplýva to zo zámeru, ktorý kraj predložil na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Projekt chcú vybudovať na juhu Petržalky v lokalite Janíkov dvor v nezastavanom priestore ohraničenom Dolnozemskou cestou, Orechovou cestou a blízko areálu vozovne Dopravného podniku Bratislava.

Projekt zahŕňa hlavný objekt kampusu pre 696 študentov rôznych odborov. Taktiež internát s jedálňou, športovú halu kampusu, hokejovú halu, gymnastickú halu spojenú s úpolovou halou, atletický ovál s futbalovým ihriskom, pavilóny či parkovací dom.

Ráta sa aj s parkom, oddychovou zónou pre študentov, hernými prvkami pre deti, workoutovou zónou či basketbalovým ihriskom. Výstavba objektov je plánovaná v období rokov 2025 až 2027. Celkové predpokladané náklady odhaduje kraj na asi 62,5 milióna eur s DPH.

Pozemok s rozlohou takmer deväť hektárov na konci Petržalky kúpil BSK v roku 2008 za vtedajších 287 miliónov korún (približne 9,5 milióna eur). V minulosti sa v súvislosti s ním uvažovalo o viacerých nakoniec nezrealizovaných projektoch, napríklad o Danube Arene. Lokalita je aj v územnom pláne mesta definovaná ako územie na šport. Súčasný projekt BSK označuje za „absolútne jedinečný“ v bratislavskom regióne tým, že spája niekoľko vrstiev a synergií v spolupráci s partnermi.

Zdroj: TASR